28 Декември, 2025

Полша ще строи канал, за да избегне контрола на Русия

Полша ще строи канал, за да избегне контрола на Русия

Полша планира да построи нов канал, за да избегне част от крайбрежието, контролирано от Русия, в опит да се откъсне от зависимостта от големия си съсед, съобщи 24 chasa.bg, позовавайки се на в. “Дейли телеграф”.

Каналът ще свързва Висленския (Калининградския) залив в Североизточна Полша с Балтийско море. Стойността на проекта е към 280 млн. долара. Сега целият морски трафик от залива и процъфтяващото пристанище Елблонг трябва да минава през руски води, за да стигне до Балтика. Каналът ще пресича ивицата земя, която разделя залива и морето.

Преди година правителството на Доналд Туск отхвърли идеята за канала, но войната в Украйна и апетитите на Москва да се бърка в работите на съседите го накараха да промени позицията си. Полша има 5-годишно споразумение с Русия за навигация от залива до морето, но то изтича тази година и има опасения, че няма да бъде подновено. Варшава е един от най-големите критици на политиката на Москва в Източна Украйна и призовава ЕС за твърда линия.

Сподели:

Коментари (0)

Лавров обвини Украйна в неподготвеност за преговори и заплаши Европа със съкрушителен удар

Лавров обвини Украйна в неподготвеност за преговори и заплаши Европа със съкрушителен удар

„Властите на Русия не виждат готовност от страна на Киев за конструктивни преговори по уреждането на руско-украинския конфликт“, заяви той.

Отиде си легендата Брижит Бардо

Отиде си легендата Брижит Бардо

се оттегли от киното преди повече от петдесет години, оставяйки след себе си около петдесет филма

ISW: ВСУ освободиха по-голямата част от Купянск

ISW: ВСУ освободиха по-голямата част от Купянск

Украинските въоръжени сили продължават и прочистването на северните райони на града