30 Април, 2026

Полският президент подписа спорния медиен закон

Полският президент подписа спорния медиен закон

Полският президент Анджей Дуда подписа спорния закон за обществените медии, съобщи неговата говорителка Малгожата Садурска, цитирана от Франс прес. По думите й за президента е важно обществените медии да са безпристрастни, обективни и надеждни.

Законът, който беше разкритикуван от опозицията и предизвика безпокойство в Европейския съюз, поставя обществените радио и телевизия под контрола на правителството на консерваторите.

По-рано председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че няма да се стигне до замразяването на правото на глас на Полша в Съвета на ЕС. "Да не драматизираме прекалено. Въпросът е важен, но отношенията ни с Полша трябва да са добри и приятелски. Подходът ни е изцяло конструктивен. Няма да наказваме Полша", заяви зам.-председателят Франс Тимерманс заяви, че още няма отговор на изпратените от него писма за спорните законодателни промени. "Един от най-големите успехи на Европа в последните десетилетия е трансформацията на новите държави-членки - преходът на страните от Централна и Източна Европа от диктатура към демокрация", коментира Тимерманс. 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.