28 Февруари, 2026

Порои сеят смърт в Централна Европа

Порои сеят смърт в Централна Европа

Пороите в Централна Европа вече взеха първите си жертви. Световните агенции съобщават, за най-малко двама души, мъж и жена, изгубили живота си в Чехия. Те загинаха в резултат на срутването на дома им в околностите на Прага, причинено от силните води.

 В Австрия един човек загина и двама изчезнаха в резултат на активиране на свлачища, активирани от силните дъждове, принудили стотици хора да напуснат домовете си, съобщиха местните власти. По-рано бе съобщено за двама удавени в Германия. Осем души са обявени за безследно изчезнали: четирима в Чехия, двама в Австрия и двама в южната част на Германия. 

Стотици хора са евакуирани от домовете си в Южна Германия, Чехия, Австрия и Швейцария, след като водите достигнаха опасно високи нива. Реките напускат коритата си, метрото в Прага е спряно заради опасност от наводнение, нарушени са автомобилното и железопътното движение. 

В Чехия е обявено извънредно положение, в столицата няма да работят всичките училища и детски градини. В Бавария признаха, че наводнението има шансовете да стане най-голямото в историята на региона, пише БЛИЦ.

Междувременно в Полша критичното ниво е превишено в 23 водоема във Долношленското воеводство. Във връзка с това властите обявиха тревога в 11 области. Мнозинството от тях граничат с Чехия. Пожарната служба на Полша е получила над 60 сигнала от граждани във връзка с наводнения. Според метеоролозите, в целия регион в скоро време дъждът ще продължи да вали.

Във връзка с големите наводнения Австрийските железници прекратиха движението на влаковете в западна посока. Освен крайградските влакове, влаковете от Западната виенска гара бяха отменени в неделя вечерта, съобщи агенция АПА. По-рано в неделя бе прекратено движението през железопътния възел Залцбург.

Поради опасността от наводнения в източната част на страната и повишеното над критичното равнище на Дунав и други големи реки, е възможно да се отменят влакове и в други райони на страната. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Пентагонът сключи договор с OpenAI

Пентагонът сключи договор с OpenAI

Това се случи след като Доналд Тръмп обвини конкурента Anthropic, че е риск за националната сигурност, тъй като компанията отказа да разреши безусловно военно използване на своите модели и се противопостави на масово вътрешно наблюдение

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведският министър на отбраната Пол Йонсон заяви, че има „силна връзка“ между сваления дрон и руски плавателен съд, намиращ се в шведски териториални води

Тръмп: Разочарован съм от Иран, но още не съм взел решение за атака

Тръмп: Разочарован съм от Иран, но още не съм взел решение за атака

"Не искаме Иран да притежава ядрени оръжия, а те не казват тези златни думи“