7 Август, 2026

Поскъпване на хляба в Судан доведе до протести с 22 жертви

Поскъпване на хляба в Судан доведе до протести с 22 жертви

Лидерът на опозицията в Судан Садик ал Махди заяви днес, че 22 души са загинали по време на демонстрациите, разтърсили през последните дни редица судански градове след съобщение на властите, че хлябът поскъпва, предаде Франс прес.

Решението на кабинета тази седмица да повиши цената на хляба от 1 на 3 судански лири (от 2 на 6 евроцента) предизвика демонстрации, които започнаха в сряда. Най-малко 8 протестиращи загинаха време на сблъсъци със силите за борба с безредици, съобщиха властите.

Демонстрациите "станаха причина за смъртта на 22 мъченици, а мнозина бяха ранени", заяви днес Махди на пресконференция в град Омдурман недалеч от столицата Хартум, без обаче да даде уточнения.

Протестното "движение е законно и започна поради влошаване на (икономическото и социалното) положение в Судан", добави той и подчерта, че демонстрациите ще продължат.

Ал Махди е бивш министър-председател на последното цивилно правителство, дошло на власт чрез избори, но бе свален през 1989 г. от сегашния судански президент Омар Башир. Принуждаван неведнъж да замине в изгнание, той се завърна тази седмица в страната, припомня АФП.

В началото на 2018 г. в Судан бяха въведени строги мерки на икономии по препоръка на Международния валутен фонд. Като част от ограничителните мерки бяха намалени и субсидиите за производителите на пшеница, което доведе до поскъпване на хляба, отбеляза по-рано във връзка с протестите Ройтерс.

Властите освободиха курса на националната валута, което пък доведе до рязкото й обезценяване спрямо щатския долар. Икономическите трудности в страната нарастват, а инфлацията достига 70 на сто, посочва днес АФП.
Сподели:
Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна

Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна

По неговите думи Алиансът разполага с военна техника, с която окупаторите все още не са сблъскали

Руската офанзива в Украйна рязко се забави, Путин сменя ключови генерали

Руската офанзива в Украйна рязко се забави, Путин сменя ключови генерали

Руският Генерален щаб е обещал на президента миналата година, че украинският фронт ще се срине бързо и Константиновка, Дружковка, Славянск и Краматорск ще преминат под руски контрол, но това реално не се случи

Политически трусове в Германия: Идва ли краят на управлението на Мерц само година като канцлер?

Политически трусове в Германия: Идва ли краят на управлението на Мерц само година като канцлер?

В анализ на Politico са очертани два сценария - неговото принудително сваляне и доброволното оттегляна на Фридрих Мерц от властта

Коментари (0)