19 Май, 2026

Повече каталунци са против независимостта, отколкото "за" нея

Повече каталунци са против независимостта, отколкото "за" нея

Повече каталунци са против независимостта на испанската област, отколкото я подкрепят, сочи публикувано днес социологическо проучване, цитирано от Ройтерс, съобщи БТА.

Това е първият подобен резултат след произведения през октомври 2017 г., въпреки наложената от централните испански власти забрана, референдум, на който каталунците гласуваха с лека преднина за отцепване.

Според допитването 48,6 процента от каталунците са против независимостта, а 47,2 на сто я подкрепят. Този резултат е в рамките на статистическата грешка от 3,1 процента.

Проучването е проведено от испанския държавен Център за социологически изследвания между 30 април и 6 май.

На 28 април в Испания имаше парламентарни избори и продължаващата кампания за независимост на Каталуния и последиците от предизвиканата от референдума политическа криза бяха сред основните предизборни теми на всички големи партии, отбелязва Ройтерс.

Срещу дванайсет арестувани след допитването каталунски лидери се водят дела за противодържавна дейност и те се намират в затвора.

Макар въпросът за независимостта отдавна да поляризира испанската автономна област, както и цялата страна, при всички подобни социологически проучвания след юни 2017 г. се отчиташе мнозинство в подкрепа на отделянето от Испания.

Въпреки това на национални избори мнозинството каталунци обикновено гласува за партии, подкрепящи единството на страната. Миналия месец политическите сили, подкрепящи независимостта, получиха по-малко от 40 процента от гласовете в областта.

Испанският премиер Педро Санчес изключи каквато и да било възможност референдумът за независимост да бъде повторен, но изрази готовност за диалог със сепаратистите. Освен това, при положение че неговата Испанска социалистическа работническа партия няма мнозинство в парламента, може да й е нужна подкрепа от лагера на каталунските сепаратисти, за да състави жизнеспособно правителство.

Областта дава около една пета от брутния вътрешен продукт на Испания, но кампанията за независимост накара хиляди компании да преместят другаде централите си.

Последиците от нанеслия вреди политически разрив с Мадрид накара и някои каталунски политици с нагласи за отделяне да смекчат сепаратистката си реторика, отбелязва Ройтерс.
Сподели:

Коментари (0)

 The Independent: Нова тактика на Украйна с дронове всява хаос в руската армия

The Independent: Нова тактика на Украйна с дронове всява хаос в руската армия

Командващият Силите за безпилотни системи на Украйна Роберт „Мадяр“ Бровди заявява, че дроновете с голям обсег вече по-лесно преодоляват противниковата отбрана и атакуват руски нефтени обекти далеч зад фронтовата линия

Ройтерс: Украинските дронове със среден обсег нанасят двоен удар по руските военни усилия

Ройтерс: Украинските дронове със среден обсег нанасят двоен удар по руските военни усилия

Украйна поразява руски радари, системи за противовъздушна отбрана с малък и среден обсег, комуникационна инфраструктура, логистика и големи военни превозни средства в "оперативната дълбочина"

Ройтерс: Съветът на Тръмп за Газа не успява да осигури обещаното финансиране

Ройтерс: Съветът на Тръмп за Газа не успява да осигури обещаното финансиране

Сред държавите, които са обещали средства на съвета, са САЩ, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар, както и Мароко, Узбекистан и Кувейт