5 Декември, 2025

Позиция: НАТО няма да се меси в Сирия

Позиция: НАТО няма да се меси в Сирия

НАТО не планира да се намесва в ситуацията в Сирия. Позицията обяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг по време на пленарната сесия на Парламентарната асамблея на Алианса, която се провежда в норвежкия град Ставангер.

"НАТО като военнополитически съюз няма планове за участие в сирийския конфликт. Но в същото време членове на Алианса са част от коалицията, водена от САЩ", заяви Столтенберг.

Той подчерта, че отделни членове и партньори на НАТО играят ключова роля в борбата с терористичната групировка "Ислямска държава" на територията на Сирия. "Дори ако организацията не участва официално в операцията, възможностите, опита и оперативната съвместимост на силите на НАТО играят голяма роля и са изключително полезни за коалицията", смята Столтенберг.

Генералният секретар напомни, че САЩ и по-рано са заявявали своята готовност за сътрудничество с Русия, Иран и останалите страни в намирането на пътища за политическо решение на сирийската криза, която продължава от пролетта на 2011 г.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“