21 Август, 2026

Правителството на Испания поема контрол над Каталуния, ако Пучдемон мънка

Правителството на Испания поема контрол над Каталуния, ако Пучдемон мънка
Испанският вътрешен министър Хуан Игнасио Соидо,

"Отговорът трябва да е недвусмислен. Той трябва да каже "да" или "не" ", заяви испанският вътрешен министър

Правителството на Испания ще поеме контрола над Каталуния, ако регионалният лидер Карлес Пучдемон отговори твърде неясно на въпроса на Мадрид дали е обявил независимост от Испания, заяви испанският вътрешен министър Хуан Игнасио Соидо, цитиран от Ройтерс.

    Във вторник вечерта Пучдемон обяви независимост, но в следващите секунди отложи влизането й в сила и призова за преговори с Мадрид за бъдещето на Каталуния.

    Испанският премиер Мариано Рахой му даде срок до понеделник да изясни позицията си и до вторник да промени решението си, ако настоява за отделяне. Той заплаши, че ще преустанови автономията на Каталуния, ако Пучдемон избере независимостта.
    "Отговорът трябва да е недвусмислен. Той трябва да каже "да" или "не" ", заяви Соидо за радио Копе, пише БТА .
    "Ако отговори двусмислено, това означава, че не иска диалог и тогава испанското правителство ще трябва да предприеме действия", предупреди вътрешният министър.
    Пучдемон, който води консултации с каталунски партии за отговора си, е изправен пред дилема. Ако каже, че е обявил независимост, испанското правителство ще се намеси. Ако каже, че не я е обявил, крайнолявата каталунска партия "Кандидатура за народно единство" (CUP) вероятно ще оттегли подкрепата си за неговото правителство на малцинството, отбелязва Ройтерс.

Сподели:
Гърция е в повишена готовност заради ирански заплахи срещу западни цели

Гърция е в повишена готовност заради ирански заплахи срещу западни цели

Развитието на събитията в Кипър също се следи внимателно, особено заради британското военно присъствие в Акротири

Трус разтърси Нови Пазар, жителите му са напуснали домовете си

Трус разтърси Нови Пазар, жителите му са напуснали домовете си

Земетресението в Сърбия е регистрирано в 2:19 ч. на дълбочина около 2 километра, няма данни за материални щети и пострадали

Крим отново потъна в мрак, граждани загинаха в Харковска област

Крим отново потъна в мрак, граждани загинаха в Харковска област

Окупационните власти в Крим все още не са излезли с официални позиции за мащаба на щетите по енергийната мрежа

Коментари (0)