7 Юли, 2026

Православната църква препотвърди традиционните си ценности и обяви единство

Православната църква препотвърди традиционните си ценности и обяви единство

Православната църква е единна църква, се заявява в послание за резултатите от събора, състоял се от 16 до 26 юни на остров Крит под председателството на Константинополския патриарх Вартоломей, предаде РИА "Новости". 

„Православната църква не е федерация на църкви, а единна църква“, се подчертава в посланието, прочетено на обща литургия в църквата „Св.св. Петър и Павел“ в град Кания Православната църква възнамерява да води диалог с другите християнски църкви, но това не означава отстъпление от вярата, се изтъква в документа. 

Участниците в събора осъждат войните, военните намеси, убийствата и разрушаването на християнски паметници, което става не само в Близкия изток, но и в други райони на света. Те призовават да бъдат прекратени военните действия в Близкия изток и да се спре изгнанието на народи.

За православната църква бракът е съюз между мъж и жена, се подчертава в посланието. 

Православната църква поддържа науката и научните изследвания, но счита за недопустимо нарушаването на духовните ценности и етичните основи на живота. 

Съборът се обявява в защита на околната среда, против неудържимата експлоатация на природните ресурси, с които Бог е наградил хората. 

Отделна точка от посланието е посветена на отношенията с държавата: православната църква не се намесва в политиката, но се обявява в защита на правата на човека и смята за недопустима намесата на държавата в личния живот на гражданите и нарушаването на техните права.

Сподели:
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение

Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение

"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом

Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен

Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен

"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист

Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока  – нов удар по бюджета на Кремъл

Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл

Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.

Коментари (0)