31 Март, 2026

Преговорите по гръцкия дълг oтново удариха на камък

Преговорите по гръцкия дълг oтново удариха на камък

Преговорите по гръцкия дълг отново удариха на камък. Срещата по повод продължаваща вече пет месеца криза между Гърция и нейните кредитори от МВФ и ЕС завършиха без споразумение, съобщи заместник-председателят на Европейската комисия и комисар за еврото Валдис Домбровскис.

„Еврогрупата не постигна споразумение“, се казва в съобщение на Домбровскис след края на продължилите около час и половина дискусии за Гърция. В съобщението се добавя, че липсата на споразумение е силен сигнал за Атина „да се заеме сериозно с преговорите. „Еврогрупата има готовност да се събере на ново заседание във всеки един момент“, се добавя в съобщението.

Директорът на МВФ Кристин Лагард призова за разумен подход в навлезлите в застой преговори за гръцката дългова криза. „Ключовото тук е незабавно да се възстанови диалогът без детинщини“, каза Лагард на пресконференция след срещата на Еврогрупата, която завърши без споразумение по-малко от две седмици преди Атина да трябва да извърши поредното плащане на Фонда в размер на 1,6 млрд. евро.

В свое изявление МВФ подчерта, че Еврозоната ще успее да овладее рисковете, свързани с гръцката дългова криза, ако действа навреме. „В случай че има навременен и ефективен политически отговор, краткосрочните рискове от несигурността около Гърция изглеждат управляеми“, заявиха от Фонда след ежегодните консултации с властите от еврозоната.

Според МВФ, рисковете от разпространение на гръцката криза са до голяма степен понижени заради предприетите от властите мерки, включително мащабната програма на ЕЦБ за изкупуване на държавни облигации. Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис предупреди, че „катастрофата“ в острия спор между Гърция и нейните кредитори от ЕС и МВФ за отключването на жизненоважни средства за Атина, е „опасно близо“.

„Опасно близо сме до това състояние на духа, при което катастрофата е приемлива. Заявих пред моите колеги, че не приемам подобно мислене“, каза Варуфакис след преговори с партньорите на Гърция от еврозоната, който завършиха без споразумение.

Гърция трябва да се възползва от последния си шанс да постигне споразумение с кредиторите, заяви председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум. След края на срещата на финансовите министри от еврозоната Диселблум призова Атина в идните дни да представи приемливи предложения.

Диселблум подчерта, „че за това остава много малко време“, тъй като настоящата спасителна програма за Гърция изтича този месец. „Все още е възможно преди края на месеца да бъде постигнато споразумение, което да удължи настоящата програма, но топката очевидно е в полето на Гърция и тя трябва да се възползва от тази възможност“, каза Диселблум.

Вестник "Индипендънт" пише, че по време на преговорите Гърция е "размахала застрашително перспектива" за съюз между Атина и Москва в отчаян опит да окаже натиск върху своите кредитори от еврозоната, които изсипват водопад от изисквания за ограничаване на гръцката бюджетна политика, докато страната едва се крепи на ръба на банкрута. Гръцкият премиер Алексис Ципрас ще проведе преговори с руския президент Владимир Путин 12 дни преди крайният срок, в който Гърция трябва да плати 1,6 милиарда долара към МВФ. За Путин съюз с Гърция е напредък. Той ухажва лидери на европейски държави откакто е подложен на натиск и санкции заради военната интервенция в Украйна. Някои твърдят, че е възможно в ЕС да има създадена руска „пета колона“ , управлявана от Кремъл.

Сподели:

Коментари (0)

ЕСПЧ осъди Русия за ареста на изследователя на съветските лагерии Дмитриев

ЕСПЧ осъди Русия за ареста на изследователя на съветските лагерии Дмитриев

Европейският съд по правата на човека, обаче, не стигна до заключение, че делото срещу Дмитриев е било политически мотивирано

Реформа за доверие: Мелони залага на нови изборни правила, за да спре ерозията на рейтинга си

Реформа за доверие: Мелони залага на нови изборни правила, за да спре ерозията на рейтинга си

Въпреки че коалиционното правителство разполага с комфортно мнозинство в парламента, загубата на референдума за съдебната реформа миналата седмица подкопа авторитета на Мелони и дестабилизира нейните съюзници

Калас пристигна в Киев за годишнината от клането в Буча

Калас пристигна в Киев за годишнината от клането в Буча

Годишнината отбелязва момента, в който „ужасяващите кадри от убийствата на цивилни дълбоко шокираха целия свят“, посочи украинския външен министър Андрий Сибиха, наричайки посещението на Калас и министри от Европа „знак на истинска смелост и солидарност с Украйна“