Престъпна група в Западна Украйна опитала да продаде уран на неизвестен клиент, съобщи Дойче веле. Новината идва сред медийни спекулации, че бунтовниците са в състояние да разработят „мръсна бомба”.
Властите са иззели радиоактивния материал в сряда, предаде Украинската служба за държавна сигурност. Рейдът станал в Ивано-Франкивска област в Западна Украйна, която не е засегната от сраженията в източните региони на страната.
„Четирима души от престъпна група, които опитаха да продадат ядрен материал, са задържани с доказателствата в ръка”, обяви службата в декларация. По предварителна информация става дума за уран-238. Инцидентът е докладван незабавно на украинския президент Петро Порошенко.
Ядрени експерти изследват веществото. Не е ясно кой е купувачът, допълва Дойче веле.
Изотопът уран-238 често може да бъде открит в природата и се използва в торове. Той обаче може да се използва и за направа на ядрени оръжия. Украйна върна на Русия ядрения си арсенал от съветско време, след като получи независимост, но в страната все още има много съоръжения за складирани ядрени материали и стари депа.
Често украинските медии пишат за възможностите на бунтовниците да създадат т.нар. мръсна бомба - атомно оръжие, което може да зарази голям район със смъртоносна радиация.
Още от Свят
Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната
Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението
Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим
„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС
Макрон похвали срещата на върха
„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.