Далия Грибаускайте предложи кибератаките да бъдат включени в член 5 от Северноатлантическия договор, който предвижда колективен отговор на нападение срещу държава на НАТО.
Президентът на Литва Далия Грибаускайте предложи заплахата с кибератаки да бъде включена в член 5 от Северноатлантическия договор, който предвижда колективен отговор на нападение срещу държава на НАТО, предаде ТАСС като цитира президентската пресслужба на балтийската страна.
Грибаускайте изложи идеята си във Варшава, където заедно с лидерите на редица европейски държави се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп, в рамките на двудневната среща на върха на 12-те страни-участнички в инициативата „Три морета“.
„За Литва и за другите страни членки включването на киберотбраната в член пети на Вашингтонския договор би било важна крачка“, посочи Грибаускайте, цитирана от своята пресслужба.
В съобщението се казва още, че Грибаускайте е изложила пред Тръмп актуални за балтийските страни въпроси, свързани със сигурността. Според нея на съюзниците е „необходим по-бърз и ефективен“ Северноатлантически алианс.
Далия Грибаускайте каза още: „Необходима е реформа и ускорено приемане на решения, предислоциране на военни съединения и тяхното управление на източния фланг на алианса, разработване на постоянно обновявани отбранителни планове, като към тях се прикрепят конкретни военни части, намиране на решения, които да предотвратят евентуалната военна изолация на балтийските страни”.
Още от Свят
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях