6 Август, 2026

Прокуратурата иска 23 години решетки за украинския режисьор Сенцов

Прокуратурата  иска 23 години решетки за украинския режисьор Сенцов

Руската прокуратура поиска днес 23 години затвор за украинския режисьор Олег Сенцов - противник на анексирането на Крим от Москва, съден в Русия "за тероризъм", съобщиха руски информационни агенции, цитирани от Франс прес.

Прокурорът в съда на Ростов на Дон, цитиран от ТАСС, поиска също 12 години затвор за Александър Колченко, заподозрян, както и Сенцов, "в тероризъм, организиране на терористична групировка и трафик на оръжие".

"Доказано бе, че двамата обвиняеми са участвали в подготвяне на терористични актове. Обвиненията са ясни, тези деяния трябва да бъдат наказани. Искам присъда от 23 години в наказателна колония за Олег Сенцов", заяви магистратът.

Сенцов беше арестуван през май миналата година в дома си в Крим. Той е обвинен, че е координирал група активисти, свързани с украинското крайнодясно военизирано движение "Десен сектор", които имали за задача да нападнат проруски организации и инфраструктура на полуострова.

По време на заседанието беше излъчен видеозапис на предполагаемо нападение срещу офис на проруска партия, извършено от групата.

Адвокатът на 39-годишния режисьор Владимир Самохин пледира клиентът му да бъде оправдан. "Той никога не е създавал каквато и да било терористична организация и никога не се е готвил да извършва терористични нападения", заяви в пледоарията си защитникът, цитиран от агенция Интерфакс.

Двама души, обвинени заедно със Сенцов, вече бяха признати за виновни от руското правосъдие и получиха присъди от 7 години затвор.

Европейската филмова академия - организация, в която членуват около 3000 кинодейци - започна вчера нова петиция в подкрепа на Сенцов, призовавайки прокуратурата да оттегли обвиненията и незабавно да освободи и реабилитира режисьора. Сред подписалите петицията са имена като Кен Лоуч, Вим Вендерс, Бертран Таверние и Аки Каурисмаки. Няколко руски кинодейци - от Александър Сокуров до консерватора Никита Михалков - призоваха президента Владимир Путин Сенцов да бъде освободен.

Сподели:
Германия: Дронът с експлозив на летището в Лайпциг е хибридна заплаха

Германия: Дронът с експлозив на летището в Лайпциг е хибридна заплаха

Откриването на безпилотен апарат с експлозиви на територията на летище представлява качествено нов риск

Нов пакет от британски санкции срещу Русия: Банки, кораби от сенчестия флот и компании, обслужващи окупатора

Нов пакет от британски санкции срещу Русия: Банки, кораби от сенчестия флот и компании, обслужващи окупатора

„Борбата на Украйна е и наша борба - онези, които застрашават свободата и демокрацията на Украйна, представляват заплаха и за сигурността на Великобритания"

Хакан Фидан: Турция и Сирия имат обща история, обща култура и общо бъдеще

Хакан Фидан: Турция и Сирия имат обща история, обща култура и общо бъдеще

"Тази ситуация ни дава надежда за бъдещето на целия ни регион“, каза той по време на съвместната пресконференция с Аш Шибани, който в момента е на работно посещение в Турция. 

Коментари (0)