7 Декември, 2025

Протест на активисти блокира полети на "Хийтроу"

Протест на активисти блокира полети на "Хийтроу"

Лондонското летище "Хийтроу" отмени някои полети днес, тъй като активисти нарязаха оградата на летището и се завързаха един за друг на писта в протест срещу разширяването на най-голямото британско летище, пише "Ройтерс".

Успехът им повдига въпроси около сигурността на най-натовареното летище в Европа. Според активистите са им били необходими едва минути, за да разрежат оградата и да достигнат до северната писта. "И двете писти са отворени, въпреки че ще има забавяния и някои отменени полети", обяви "Хийтроу" в свое изявление.

Активистите от групата "Плейн стюпид", която се противопоставя на разрастването на авиационния транспорт, твърди, че планът за строеж на трета писта на летището ще увеличи въглеродните емисии. 

Те публикуваха в Twitter снимки, на които се виждат захванати заедно с вериги рано сутринта близо до черните следи, оставяни от гумите на кацащите самолети. На други снимки се вижда как полицията извежда част от тях, като по данни на органите на реда шестима са били арестувани, а седем други останали край пистата шест часа по-късно, но били достатъчно далеч, за да позволят излитането на повечето самолети. 

Проникването им повдига въпроси и относно сигурността на летището в момента, в който Великобритания е на второто ниво на готовността за нападение, което означава, че има има голяма вероятност от терористични атаки. 

Действията на активистите са и знак, че премиерът Дейвид Камерън ще срещне трудности при прокарването на решението за изграждане на трета писта на "Хийтроу", което трябва да бъде взето окончателно до края на годината. 

Политиците обсъждат този строеж от десетилетия, но досега не вземаха окончателно решение от страх, че то ще провокира широка кампания от страна на природозащитниците и жителите на Лондон. 

Активистите са "проникнали на пистата през оградата, което отне няколко минути", коментира активистът Джошуа Вирасами, който участва в планирането на протеста. "Няма "но", разширяването на летището няма да се случи, няма да го допуснем", добавя той. Друг коментира, че около мястото, където са разрязали оградата, нямало охрана. 

Предишните планове за строеж на нова писта на "Хийтроу" бяха прекратени през 2010 г. отчасти заради притеснения върху последствията за околната среда. Най-големият акционер в летището е испанската фирма Ferrovial, както и Qatar Holding, China Investment Corp и Government of Singapore Investment Corp. 

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.