5 Февруари, 2026

Протест в Брюксел прати 100 полицаи в болница

Протест в Брюксел прати 100 полицаи в болница

Около 100 полицаи са получили наранявания в различна степен при сблъсъци с демонстранти по време на вчерашния синдикален протест срещу икономиите в Брюксел. 

Арестувани са двама членове на фламандската крайнодясна младежка организация. Единият от тях е обвинен в нападение над четирима души, а другият в нараняване на петима полицаи.
В сблъсъците са пострадали около 30 демонстранти. Срещу група радикални демонстранти полицията използвала палки, сълзотворен газ и водни оръдия. Протестиращи замеряли полицаите с камъни, преобръщали и подпалвали автомобили. Група млади хора окупирали сградата на белгийската федерация на индустриалните предприятия.

В протеста е включили повече от 100 000 души. Акцията е част от обща стачка на служителите в обществения сектор срещу политиката на строги икономии, обявени от новото правителство на Белгия.

Белгийските работници са недоволни, че орязването на новите бюджетни разходи и коригирането на данъчната политика на правителството ще доведат до намаляване на покупателната способност на 2/3 от икономически активното население на кралството. Протестиращите също така се обявиха срещу повишаване на възрастта за пенсиониране.

Сподели:

Коментари (0)

АФП: Пратеник на Макрон се е срещнал с Ушаков в Москва

АФП: Пратеник на Макрон се е срещнал с Ушаков в Москва

Срещата, за която Макрон е информирал украинския си колега Володимир Зеленски, е първата по рода си, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия

Туск: Полша е готова още сега да предаде на Украйна изтребители МиГ в замяна на дронове

Туск: Полша е готова още сега да предаде на Украйна изтребители МиГ в замяна на дронове

Полският премиер обяви 48-ия пакет с военна помощ - основно бронирани машини

САЩ спряха контактите с щефа на полския парламент - казал, че Тръмп не заслужава Нобелова награда

САЩ спряха контактите с щефа на полския парламент - казал, че Тръмп не заслужава Нобелова награда

Според американския посланик в Полша, председателят на парламента Влоджимеж Чажасти е "обидил" Тръмп