9 Април, 2026

Протести в Молдова заради смяната на избирателната система

Протести в Молдова заради смяната на избирателната система

Предстои тежка преизборна битка с про-руски опозиционни партии, които отхвърлят по-тясната интеграция в Европа

Хиляди жители на Молдова излязоха на протест в неделя. Те се обявиха срещу предложените промени в избирателната система на страната.

Про-европейската управляваща коалиция настоява смесената система да бъде заменена с пропорционална.

Идеята е измененията да влязат в сила от следващата година. Тогава партиите от управляващата коалиция ще бъдат в тежка преизборна битка с про-руски опозиционни партии, които отхвърлят по-тясната интеграция в Европа.

Демонстрантите в центъра на Кишинев призоваха Венецианската комисия, Европейския парламент, Съвета на Европа и Съединените щати да не допуснат промените да влязат в сила.

На 16 юни Венецианската комисия, която се занимава със спорове за права и демокрация в Европа, трябва реши дали да приеме или отхвърли предложените изменения.

Сподели:

Коментари (0)

Лондон настоя Ливан да бъде включен в споразумението за примирие с Иран

Лондон настоя Ливан да бъде включен в споразумението за примирие с Иран

Премиерът на Великобритания Киър Стармър е на обиколка в Персийския залив. След Саудитска Арабия вчера, днес той ще бъде в Обединените арабски емирства.

Израел: Убихме секретаря на лидера на „Хизбула“

Израел: Убихме секретаря на лидера на „Хизбула“

Той е бил „близък сътрудник и личен съветник“ на лидера на групировката Наим Касем и е играл ключова роля в управлението и сигурността на неговия офис

 Италия: Искаме да избегнем появата на втора Газа, този път в Ливан

Италия: Искаме да избегнем появата на втора Газа, този път в Ливан

Израел заяви, че атаката е най-голямото координирано нападение срещу Ливан, откакто започнаха нова военна операция в страната на 2 март, "насочена срещу повече от 100 командни центъра и военни обекта на Хизбула", предаде AlJazeera