В първия ден на конгреса на републиканците настъпи хаос, след като вътрешнопартийни опозиционни сили настояха за прегласуване на правилата, така че да позволят на избрани делегати да не гласуват за Доналд Тръмп по задължение, а по съвест. Предложението им не беше прието.
Бурното недоволството на движението "Никога Тръмп" бе заглушено от привържениците.
Опозицията му бе наясно, че няма как да спечели, но в крайна сметка успя да злепостави кандидата. Последното, което Тръмп иска да види по международния видеообмен, са брожения на неговата конвенция и признаци на липса на партийно единство преди същинските избори през ноември.
Противниците му бяха заклеймени от лоялистите като хора с накърнено самочувствие, които не могат да приемат бунтар за лице на партията.
Като оставим напрежението, първият ден мина под наслова "Да направим Америка безопасна отново". От подиума неведнъж бе показана недвусмислена подкрепа за сигурността и живота на полицаите след случаите на нападения срещу униформени.
В същото време в изминалата вечер се изказа и майка на американец, който е загубил живота си по време на нападението на американското посолство в Бенгази през 2012-а. Тя обвини персонално вероятната номинация на демократите Хилъри Клинтън за смъртта на сина си.
Сред участниците бeше и бившият кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани, който заяви, че Тръмп има "огромно сърце". Той се включи разпалено в атака срещу Хилъри Клинтън, като я критикува за нападението в Бенгази. В речта си Джулиани засегна и заплахата от екстремисти. За разлика от сегашната администрация на Белия дом, която избягва да определя вдъхновените от "Ислямска държава" като екстремисти, Джулиани настоя в говоренето за подобни нападения да се използва термина "ислямски екстремистки тероризъм".
Конгресът продължава и днес, като темата ще бъде икономиката.
Още от Свят
С украински бомбардировачи нашествениците атакуват Украйна в мръсната война
Украйна е предала свръхзвуковите тежки бомбардировачи Ту-160 през 1999 г. като част от по-голямо плащане на дълга за руски газ
Мъск и Рамасвами взеха на прицел федералните агенции на САЩ
Милиардерите са обещали да да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?