Бившият каталунски лидер Карлес Пучдемон излезе от ареста в Германия, след като беше платена гаранция от 75 000 евро за освобождаването му.
Край стените на затвора Пучдемон беше посрещнат от многобройни журналисти и привърженици.
Той призова властите в Мадрид незабавно да започнат преговори с Барселона в опит да бъде разрешена кризата в Каталуния, довела до провеждането на обявения от испанския Конституционен съд референдум за независимост.
„Вече няколко години искаме диалог и всичко, което получаваме е насилие и репресии,“ заяви Пучдемон пред журналисти. „Няма извинение за испанските власти да не се опитат да водят политически диалог с каталунските лидери“, добави още той.
Пучдемон беше задържан на 25 март с европейска заповед за арест, издадена от Испания, припомня БТА.
Пучдемон е обвинен в бунт и злоупотреби с обществени средства във връзка с организирането на неразрешения референдум за независимост на Каталуния. В четвъртък германски съд постанови, че бившият лидер може да бъде освободен срещу гаранция и под съдебен надзор при определени условия.
Магистратите счетоха, че евентуална екстрадиция на Пучдемон в Испания може да се осъществи само с мотив злоупотреба с държавни средства, а не бунт, както настоява Мадрид.
Пучдемон се обяви и за освобождаването на останалите каталунски политици от затвора.
Още от Свят
The Economist: Законопроектът за наказание на Путин дава на Тръмп прекалено много власт
Според изданието законът може да върне на президента част от правомощията за еднолично налагане на търговски ограничения, които по-рано бяха ограничени от Върховния съд на САЩ.
Полша задържа руски килър, планирал екзекуция във Варшава по нареждане от Москва
Служители на полската Агенция за вътрешна сигурност (AВС) и полицията, в сътрудничество с американските служби, са арестували заподозрения
Взрив избухна и в завод за боеприпаси край Рим
Заводът е собственост на германската отбранителна група KNDS и произвежда боеприпаси със среден и голям калибър за сухопътни и военноморски системи