В подписания от него президентски указ се казва, че мярката има за цел повишаване ефективността на държавните средства за масова информация.
На тяхно място ще бъде създадена международна информационна агенция „Русия днес". Тя ще остане в офиса на РИА и по нареждане на Путин до месец трябва да бъде подготвено всичко необходим за нормалната работа на новата пропрезидентска медия.
„Настоящият указ влиза в сила от деня на подписването му", се отбелязва в документа на руския държавен глава.
Генерален директор на новата агенция ще бъде Дмитрий Константинович Кисельов от канал „Россия 1". В съответствие с указа генералният директор ще бъде назначаван и освобождаван от президента на страната.
Новата медия основно ще публикува информация за политиката на Руската Федерация в чужбина и за руския обществен живот. Не е ясно дали към новата медия ще влиза Russia Today.
Реорганизация ще бъде направена и в „Российской газеты", като към изданието ще се присъединят журналисти от „Родина".
РИА Новости е основана през юни 1941 година. В началото агенцията е носила името Съветско информационно бюро (Совинформбюро). През 1961 година на базата на Совинформбюро е създадена Печатна агенция „Новости". През 1990 година с указ на Горбачов е преобразувана в Информационна агенция „Новости". РИА Новости се нарича от септември 1991 година.
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.