Русия може да прокара газ за България по разклонение към страната ни по Черно море от тръбите на "Турски поток". Това стана ясно от изявление на руския лидер Владимир Путин вчера след среща с унгарския премиер Виктор Орбан в Будапеща, където двамата държавни мъже обсъдиха енергейните възможности пред двете страни.
Владимир Путин сподели, че спирането на проекта "Южен поток" е било принудително за Русия, след като България, под натиска на Европейския съюз, е спряла подготвителните работи по проекта. Това накарало Русия да търси други пътища и в момента тя работи по т.нар "Турски поток". Путин подчерта, че все още нищо не е решено и той не изключва възможността потокът да мине и през България. Русия търси този маршрут, който няма да срещне съпротива, където ще е най-изгодно и ще бъде осигурено дългосрочно и трайно сътрудничество, заяви Путин. Виктор Орбан допълни, че Унгария вече е преговаряла със Сърбия, Македония и Гърция и унгарското предложение е превозът на газ да мине именно през тези страни.
Още от Свят
Латвийци се прибраха в бомбоубежища: Изтребители на НАТО свалиха дрон
Хиляди латвийци бяха призовани да се укрият в бомбоубежища. Финландия временно ограничи въздушния и морския трафик в източната част на страната.
Новият алианс на Турция, Саудитска Арабия и Пакистан на фона на конфликта в Близкия изток
Въоръжена атака срещу която и да е от 3-те държави ще се разглежда като атака срещу всички, по подобие на клаузата за колективна отбрана по член 5 на НАТО, и включва съвместни военни учения
Власюк: Ключовият ефект на разширените санкции на ЕС е да се лиши Русия от време за адаптиране
През последните седмици международни партньори на Украйна - Обединеното кралство, Европейският съюз, Канада, Нова Зеландия и Швейцария приеха нови санкционни мерки, насочени към банки, предприятия от отбранителната индустрия, енергийния сектор и сенчестия флот