30 Април, 2026

Путин: В Сирия използват примирието, за да се прегрупират

Путин: В Сирия използват примирието, за да се прегрупират

Руският президент Владимир Путин обвини бунтовниците, че използват крехкото примирие в Сирия, за да се прегрупират. "Виждаме опити за прегрупиране сред тези терористи, опити да сменят определенията и имената си и да запазят военния си капацитет", уточни Путин в телевизионно интервю по време на посещение в Киргизстан, предаде Франс прес.

Той добави, че Вашингтон явно "има желанието да запази възможностите си за борба срещу законното правителство на президента Асад" и нарече това "много опасен път". В същото време Путин, който е ключов съюзник на сирийския президент, все пак посочи, че страната му остава "по-скоро положително настроена" към договореностите за Сирия и разчита, че дадените от Съединените щати обещания ще бъдат изпълнени.

Изказването му беше направено в момент, когато дипломатическото напрежение между Москва и Вашингтон се усили, вследствие на недостатъчната хуманитарна помощ за районите, засегнати от войната, коментира Франс прес. От Белия дом съобщиха, че в телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров, американският му колега Джон Кери е настоял Москва да използва влиянието си върху режима, за да се сложи край на "многократните и неприемливи забавяния" на хуманитарните доставки.

Примирието, обявено в Сирия, е било нарушено 199 пъти, откакто влезе в сила преди пет дни, заяви първият заместник-началник на Главното оперативно управление на генералния щаб на руските въоръжени сили ген. Виктор Познихир, цитиран от Ройтерс. "Съединените щати и така наречените умерени групи под техен контрол не изпълниха нито едно от задълженията си според женевските договорености", каза Познихир. "Ако САЩ не предприемат стъпките, необходими за изпълнение на задълженията си по споразумението от 9 септември, то тогава цялата отговорност за всеки срив на примирието в Сирия ще падне върху тях", добави той.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.