17 Юни, 2026

Радарна графика на CNN Turk повдига странни въпроси за сваления Су-24

Радарна графика на CNN Turk повдига странни въпроси за сваления Су-24

Сериозни подозрения се развихриха в социалните мрежи, че изтребителят Су-24, който беше свален на турско-сирийската граница, е бил ударен от турските самолети, защото е бомбардирал цели на „приятелчетата на Анкара от ИД“.

В Twitter профила на CNN Turk се появи графика, показваща полета на сваления Су-24. Твърди се, че данните са от турска радарна система. Веднага заваляха предположения, че на база тази графика, чийто източник е неясен и липсва легенда с обяснения, няма как турските самолети да предупреждават 5 минути руския самолет и да го свалят на турска територия, защото той би прелетял и навлязал на сирийска земя. Посочва се, че при скорост от около 1500 км/ч за 5 минути се изминават 125 километра. В графиката на полета обаче разстоянието е около 25 пъти по-малко. Потребители предполагат, че всъщност Су-24 е прелятал два пъти над турска територия и вероятно вторият път вече е свален.

Днес (24 ноември), от 18:00 часа българско време ще се състои среща на ниво постоянни представители на НАТО в Брюксел, на която ще се обсъди ситуацията във връзка със сваления руски самолет Су-24, съобщи Интерфакс. Извъндредното заседание се свиква по молба на Турция.

По-рано ВВС съобщи, че "НАТО следи ситуацията със сваления руския самолет Су-24". По информация на медията, представител на НАТО е заявил, че Алианса "поддържа контакт с турските власти", като се е въздържал друг коментар.Говорителят на руския президент Дмитрий Песков пък каза, че "падането на изтребителя Су-24 в Сирия, който по данни на турските медии е бил свален от самолети на ВВС на Турция заради нарушаване на въздушното пространство, е много сериозно "произшествие".

Сподели:
Фон дер Лайен разкри: Нямам амбиции за трети мандат в ЕС

Фон дер Лайен разкри: Нямам амбиции за трети мандат в ЕС

Нейни поддръжници твърдят, че по-строгият контрол от нейна страна е помогнал на ЕС да реагира на големи предизвикателства, включително войната на Русия срещу Украйна и нарастващото търговско напрежение със САЩ

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли в Скопие

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли в Скопие

По данни на прокуратурата на 15 юни около обяд той е предизвикал пожар пред сградата на българското посолство, с което е застрашил живота и здравето на хора, както и имущество със значителна стойност, грози го 5 години затвор

Европарламентът одобри решението за центрове за депортиране на миранти извън ЕС

Европарламентът одобри решението за центрове за депортиране на миранти извън ЕС

Мерките са насочени към увеличаване на депортациите в момент, когато 27-те държави членки са подложени на засилен политически натиск да ограничат миграцията

Коментари (0)