31 Декември, 2025

Рахой започва преговори за съставяне на правителство на Испания

Рахой започва преговори за съставяне на правителство на Испания

Испанският премиер Мариано Рахой, чиято "Народна партия" изгуби абсолютното мнозинство на парламентарните избори, ще преговаря за съставяне на правителство с лидерите на малките партии в новия парламент - либералната формация "Сиудаданос" или "Граждани" на български и лявата радикална "Подемос". 

Тези две нови движения спечелиха близо 1/3 от местата в новия парламент. 

Социалистите, втори по резултати от изборите, отказаха да подкрепят ново правителство на премиера Рахой, предаде БНР. 

Всяко междупартийно споразумение би нарушило така наречените "червени линии", белязали програмите на всички основни политически сили в Испания. Ако никой от тях не пожелае да отстъпи, което неизбежно ще удари по съответния партиен авторитет и ще отблъсне още избиратели, тогава през месец май догодина ще има нови избори. Това е и обобщението на анализатора от вестник "Ел Паис" Фернандо Гарея за създалата се патова ситуация след изборите в Испания. 

Неофициално все пак изтече информация, че едрият бизнес усилено лобира за широка коалиция между Народната партия, социалистите и "Суидаданос" или поне за издействане на гласуване "въздържал се" от страна на социалистите при предлагането на евентуално ново правителство начело със сегашния премиер Мариано Рахой. 

Партията, която предприемачите не искат да виждат във властта, е заканилата се да вкара социалните гаранции в Конституцията "Подемос". На свой ред интелектуалците едновременно приветстват разчупването на двупартийния модел, но изразяват и скептицизъм до колко сериозна може да бъде желаната от всички промяна. 

Сподели:

Коментари (0)

Русия отново атакува Одеса и енергийната система на Украйна

Русия отново атакува Одеса и енергийната система на Украйна

Нетаняху: Правителство в Газа може да има след като "Хамас" се разоръжи

Нетаняху: Правителство в Газа може да има след като "Хамас" се разоръжи

„Всички разбират това. Мисля, че "Хамас" разбира това. И затова не искат да го правят."

Урсула фон дер Лайен: Еврото ще усили гласа на България в Европа

Урсула фон дер Лайен: Еврото ще усили гласа на България в Европа

Тя публикува видео за България в платформата Х, озаглавено "Земя на таланти".