10 Юли, 2026

Разкриха самоличността на стрелеца в Истанбул

Разкриха самоличността на стрелеца в Истанбул

Турската полиция разкри самоличността на атентатора от новогодишната нощ в клуб "Рейна" в Истанбул. При атентата загинаха 39 души.

Той се казва Абдулкадир Масхарипов и е член на клетката „Узбек“ на "Ислямска държава" съобщи кореспондент на БГНЕС. Масхарипов е роден в Източен Туркестан.

Турските органи на реда са арестували общо 25 заподозрени, че са помогнали на нападателя.

Клетката е активирана пред декември миналата година в турския град Коня, а на 12 декември чрез пътнически автобус е предадено с пратка оръжие - пистолет и 50 патрона. Пратката предизвикала подозренията на шофьора, а при издирването на получателите ѝ в Истанбул са арестувани чуждите граждани А. Абулизи и О. Асим, а в Коня е задържан още един мъж с фамилията Абулизи.

След като полицията разбила клетката, на 15 декември Масхарипов тръгнал от Коня за Истанбул, а оръжията и експлозивите са доставени в града от други членове на групата.

Според разследващите членовете на клетката са продължили да помагат на атентатора и след нападението в новогодишната нощ.

Операциите за залавянето на терориста продължават. Стигна се и до блокиране на граничните пунктове към България. За момента няма данни за успех. 

Сподели:
ISW: В Кремъл са шокирани от изявленията на Тръмп за войната и не знаят как да реагират

ISW: В Кремъл са шокирани от изявленията на Тръмп за войната и не знаят как да реагират

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 9 юли, че САЩ винаги са оказвали военна помощ на Украйна, опитвайки се да омаловажи решението на президента на САЩ да предостави на Киев лиценз за производство на ракети за Patriot

Загиналите от трусовете във Венецуела достигнаха цифрата 3900, ранените са 16 700

Загиналите от трусовете във Венецуела достигнаха цифрата 3900, ранените са 16 700

ООН призовава да се правят дарения, за да се помогне на Венецуела да се справи с тежките последици, а Каракас призовава няколко страни да размразят венецуелски активи, блокирани след наложени санкции

Честито на Радев и неговата команда! „Райнметал“ с нов отбранителен хъб  в Хърватия,  а България... ?

Честито на Радев и неговата команда! „Райнметал“ с нов отбранителен хъб в Хърватия, а България... ?

Новото дружество беше представено на официална церемония в присъствието на хърватския премиер Андрей Пленкович, главния изпълнителен директор на „Райнметал“ Армин Папергер и основателя на DOK-ING Векослав Майетич

Коментари (0)