25 Февруари, 2026

Ретро самолет с 20 души на борда се разби в Швейцария, няма оцелели

Ретро самолет с 20 души на борда се разби в Швейцария, няма оцелели

Юнкерсът е паднал в планинска местност

Тримоторен пътнически самолет от времето на Втората световна война се разби по време на полет в швейцарските Алпи, съобщава ВВС.

Машината, „Юнкерс Ю-52”, е превозвала 17 пътници и трима души екипаж. Всички са загинали.

Според очевидци самолетът е направил 180-градусов завой, преди да падне като камък на 2540 метра надморска височина.

„Юнкерс Ю-52” е един от най-масовите и разпознаваеми многомоторни самолети от своето време. Познат в българската авиация под името „Сова”, той е използван като бомбардировач по времето на Испанската война (1936 г. – 1939 г.), а след това през Втората световна война е носил парашутисти и товари както за „Луфтвафе”, така и за ВВС на още ред държави.

В наши дни швейцарската авиокомпания „Ю Еър” поддържа флотилия от ретро машини, които използва за атракционни полети с туристи.

Това е втори тежък авиоинцидент в алпийската държава в рамките на уикенда. Вчера 4-членно семейство с две деца загина при авария с лек самолет в централната част на страната.
Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на „Продължаваме промяната" по повод протеста, който се организира довечера

„Пълзяхме през стъкла и дим“: Как жители на Киев оцеляха след атака с Шахед-и

„Пълзяхме през стъкла и дим“: Как жители на Киев оцеляха след атака с Шахед-и

Две семейства в киевска многоетажна сграда описват моментите след като удар от дрон превръща сградата им в огнена стихия – и как овладяната емоция и бързата мисъл са им помогнали да оцелеят

 В Иран арестуваха шефа на японската телевизия NHK

В Иран арестуваха шефа на японската телевизия NHK

Шиносуке Кавашима и че е бил прехвърлен в прочутия затвор „Евин“. Правителственият говорител Масанао Озаки съобщи, че японски гражданин е бил задържан на 20 януари.