Сумата, която трябва да платим на "Атомстройекспорт“ за „Белене” е 620, а не 550 млн. евро., както официално бе обявено днес от енергийния министър Теменужка Петкова. Това става ясно от изявление на Росатом във връзка с решението на арбитражния съд.
Руската държавна корпорация „Росатом“ е удовлетворена от решението на Арбитражния съд към Международната търговска палата в Женева, според което щетите на „Атомстройекспорт“, част от „Росатом“, в резултат на решението на българската компания НЕК за прекратяване на строителството на АЕЦ „Белене“, са признати в размер на 620 милиона евро, се казва в текста, изпратен до медиите.
По този начин според руската компания Международният арбитраж е потвърдил добросъвестността на действията на руската компания по изпълнение на договора и отсъдил, че вината за прекратяването на споразуменията лежи върху българската компания НЕК.
Разминаването от 70 млн. евро може да се корени в коментара на енергийния ни министър Петкова по време на брифинга й по-рано днес.
По нейни думи общият размер на предявения иск от "Атомстройекспорт" е бил в размер на около 1,2 млрд. евро.
"Това което показва първоначалният прочит на арбитражното решение е, че съдът е постановил НЕК да плати близо половината от предявения иск", казва Петкова.
Явно има вероятност „първоначалният прочит” да не е точен и сумата да е наистина 620 млн. евро.


Коментари (0)