7 Декември, 2025

Румъния пред правителствена криза

Румъния пред правителствена криза

Сорин Гриндяну

Управляващата партия оттегли подкрепата си за премиера

Управляващата социалдемократическа партия в Румъния на заседание на националния изпълнителен комитет отказа политическа подкрепа на правителството на Сорин Гриндяну, съобщи радио Румъния, цитирано от Фокус.

Участниците в заседанието изказаха упреци към кабинета за слаба координация между министерствата, за забавяния при изпълнението на правителствената програма, както и за неудовлетворителна комуникация.

Премиерът напусна заседанието преди края му, изразявайки несъгласието си с отправените обвинения и отказа да подаде оставка. „Няма да подам оставка. Нося отговорност към Румъния“, каза Гриндяну на пресконференция, противно на изявлението на лидера на социалдемократите Ливиу Драгня, който обяви, че премиерът ще си подаде оставката. 

По-късно стана известно, че той е обявил, че е готов да напусне поста си при условие, че президентът Клаус Йоханис публично обяви, че следващият премиер също ще е социалдемократ.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.