29 Юни, 2026

Румънските медии гадаят: Крие ли се от правосъдието премиерът Понта

Румънските медии гадаят: Крие ли се от правосъдието премиерът Понта

Румънският министър-председател Виктор Понта се самоотстрани от правителството, коментират местните медии, след като премиерът реши да остане 28 дни в Истанбул за възстановяване след операция.

Понта оперира коляното си в Турция миналата седмица заради травма, получена по време на баскетболен мач.

В съобщение във "Фейсбук" той обяви, че остава в Турция за периода на възстановяване и че е изпратил на президента Клаус Йоханис писмо, с което определя вицепремиера Габриел Опря за свой заместник за период от 28 дни. Опря го заместваше и миналата седмица.

"Виктор Понта се самоотстрани от правителството. Топката е в президента", пише днес в. "Ромъния либера" и съобщава, че турските лекари са решили, че Понта може да бъде изписан от болницата, но той е избрал да не се връща в Румъния и да се възстановява в Истанбул.

Както и в много други случаи, и сега конституцията не съдържа изрични предвиждания, отбелязва "Ромъния либера". 

Докато премиерът отсъства от страната, изслушването му в Националната прокуратура за борба с корупцията остава висящо, посочва изданието.

Вестникът припомня, че Понта е обвинен в извършване на 19 нарушения като фалшифициране на документи, съучастие в укриване на данъци и пране на пари.

Румънските вестници цитират днес изявления на премиера, направени пред телевизия Антена 3, по повод обвиненията, че е заминал за Турция, за да избяга от Националната дирекция за борба с корупцията.

Понта окачестви тази хипотеза като "глупост", която се подкрепя от привърженици на бившия президент Траян Бъсеску.

Сподели:
Глътка въздух за света: Вашингтон и Техеран спряха ударите, сядат на масата за преговори

Глътка въздух за света: Вашингтон и Техеран спряха ударите, сядат на масата за преговори

След тайни договорености Белият дом и Техеран временно прекратиха огъня и отпушиха стратегическия Ормузки проток за свободно корабоплаване

Си посрещна Лукашенко в Пекин: Китай затяга оста с най-близкия съюзник на Путин

Си посрещна Лукашенко в Пекин: Китай затяга оста с най-близкия съюзник на Путин

Срещата идва в момент, когато Пекин задълбочава стратегическите си връзки с Минск, а войната в Украйна продължава да пренарежда глобалните съюзи

Путин за пореден път заяви "негласно", че не иска мир

Путин за пореден път заяви "негласно", че не иска мир

Русия ще продължи да следва целта си - да превземе изцяло четири украински области, изтъкна руският диктатор в интервю за държавната телевизия на Русия

Коментари (0)