30 Април, 2026

Русия блокира в ООН санкции срещу руски фирми, предложени от САЩ заради Северна Корея

Русия блокира в ООН санкции срещу руски фирми, предложени от САЩ заради Северна Корея

Русия бе подкрепена от Китай, който е главният търговски партньор на КНДР

Русия блокира в ООН искане на САЩ да се санкционират две руски фирми за морски транспорт и шест от корабите им по обвинение, че са нарушили международната забрана за доставка на петрол на Северна Корея, съобщиха дипломатически източници, цитирани от Франс прес.

Русия бе подкрепена от Китай, който е главният търговски партньор на КНДР. Страните членки на Съвета за сигурност имаха до днес да изкажат възражения на американското искане.

Решението на Русия бе очаквано. Още на 23 август постоянният й представител в ООН заяви публично, че ще се противопостави на международни санкции срещу тези руски фирми, защото смята, че предоставените от Вашингтон доказателства не са убедителни.

На 21 август САЩ наложиха свои санкции на двете руски фирми, "Приморие маритим лоджистикс" и "Гудзон шипинг", и шест техни кораба.

В началото на този месец Русия и Китай вече блокираха искане на САЩ в списъка на санкциите на ООН да се включат руска банка и един чиновник и две фирми от КНДР.

Тези две страни през юли отказаха и спиране на износа на петрол за Северна Корея въпреки американски доклад, в който се казва, че Пхенян е превишил квотите си за внос на петрол за 2018 г., които са въведени с международни санкции.
Сподели:

Коментари (0)

Експерт Ударите на Украйна по Русия  удрят лично Путин

Експерт Ударите на Украйна по Русия удрят лично Путин

"Тези огнени шоу-програми демонстрират слабостта на путинската власт пред цяла Русия“, обобщи Михаил Притула

Европа изстреля нова ракета с аналог на Starlink

Европа изстреля нова ракета с аналог на Starlink

Наличието на четири ускорителя вместо два дава на ракетата още по-голяма мощност, позволявайки ѝ да изведе в ниска околоземна орбита около 21.6 тона товар

Професор от екипа на Рейгън: Днес САЩ са изолирани! Тръмп е като Наполеон преди Ватерло  

Професор от екипа на Рейгън: Днес САЩ са изолирани! Тръмп е като Наполеон преди Ватерло  

"България също е изправена пред предизвикателството на конституционната реформа. Политиката често е изкуство на опита и грешката“, заяви проф. Фейн