Русия държи 236 политически затворници, сочи изследване, цитирано от АФП. Броят им е значително по-висок в сравнение с предишните няколко години, след като президента Владимир Путин разпореди по-строги мерки срещу предполагаеми заплахи.
През 2015 г. броят на политическите затворници е бил едва 45, сочат данните на гражданското сдружение "Мемориал", което участва и в сегашното изследване.
Докладът е изготвен от базираната във Вашингтон организация Пърсиъс Стратеджис (Perseus Strategies) за защита на човешките права.
Тяхното проучване съставя списък с 236-ма души, които са в руските затвори по политически причини, въпреки че от организацията казват, че вероятно броят им е "много по-голям".
Според изследването, Русия вкарва хора в затворите благодарение на "известни със своята неяснота" забрани срещу хулиганството и накърняване на религиозните свободи.
Бившият министър на правосъдието на Канада Ървин Котлър, който сега работи за група за защита на човешките права, участвала в изследването, казва, че в Русия често се наблюдава "криминализиране на ежедневието", както и насочване срещу политически и обществени лидери, чрез закони, подготвени, за да вкарат "нежелани организации" в черни списъци.
"Това, което се случва е, че всички тези, които са виждани като противници на режима, дори в най-общи рамки, се оказват ответници по изфабрикувани обвинения", казва Котлър.
Докладът смята, че най-дълго останалият в затвора политически затворник е Алексей Пичугин, бивш служител по сигурността на петролния гигант "Юкос". Той е бил арестуван през 2003 г.
Пичугин излежава доживотна присъда по редица обвинения, включително убийство. Близките му твърдят, че обвиненията са изфабрикувани и истинската им цел е собственикът на "Юкос" Михаил Ходорковски, който живее в чужбина и е един от най-яростните критици на Владимир Путин.
80-годишната майка на Пичугин твърди, че синът й страда от редица заболявания, които е развил, "защото го държат в маломерна килия, в която от 16 години не е виждал слънцето".
"Държат го там, защото искат да даде фалшиви показания срещу Ходорковски. Алексей отказа и затова е в затвора", казва Ала Пичугина. Възрастната жена твърди, че й позволяват да вижда сина си само два пъти годишно, през стъкло в затвора.
"Мисля, че само натиск от чужбина може да му помогне. Не виждам какво друго", казва майката на затворника.
Докладът, цитиран от Канал 3 заключава, че е необходимо разширение на закона "Магнитски", който беше приет в Съединените щати през 2012 г. Според доклада, силната и емоционална реакция на Владимир Путин срещу закона "Магнитски" показва, че мерки като тази въздействат на Кремъл.
Докладът призовава, също така, световните лидери да надигат глас по-често и да привличат вниманието на обществото към състоянието на човешките права в Русия.
Москва в миналото е защитавала състоянието на човешките права в страната с твърдението, че схващането за тях е различно в Русия и на Запад, като в същото време напада Съединените щати, че и те държат политически затворници.
Алексей Пичугин
Алексей Пичугин от 16 г. не е виждал слънцето
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства