"Европейските партньори веднага да започнат строителството на инфраструктура за газов хъб на турско-гръцката граница", заяви министърът на енергетиката на Руската федерация Александър Новак на съвещание с премиера Дмитрий Медведев.
Руският премиер от своя страна каза, че на 1 април изтича срокът за действие на преференциалните цени на газа за Украйна и трябва да започне обсъждане какво ще се прави по-нататък.
"Изхождаме от това, че транзитният договор за транзит на газ в ЕС през Украйна приключва през 2019 г., обемите на газ за европейските потребители ще бъдат обезпечени на границата с Турция и Гърция", напомни Новак.
"Необходимо е Европейската комисия, заедно със страните потребители в кратки срокове да вземе решение за развитието на собствена инфраструктура с цел съответните количества газ да достигнат до потребителите", допълни още той.
Според него, бързото започване на строителството е необходимо, тъй като "подобни мащабни проекти не се реализират за една година" и за да може в "средносрочна близка перспектива" газът да бъде получен.
Още от Свят
Русия заплашва Армения: Спира ѝ доставките на газ и петрол, ако настоява да влезе в ЕС
Белият дом: Информацията за рамково споразумение с Иран е пълна измислица
"Никой не бива да вярва на това, което разпространяват иранските държавни медии"
Вучич: До два месеца Сърбия започва производство на хуманоидни роботи
"Сърбия ще има хуманоидни роботи, каквито никой друг в Европа няма"