Русия разглежда възможностите да напусне Съвета на Европа заради решения на Европейския съд за правата на човека в Страсбург, много от чиито решения са в разрез с интересите ѝ. Това съобщи агенция РИА "Новости", като се позова на източници в руските институции.
Мярката се обмисля като крайно решение, ако "антируската линия" на решенията на съда продължи, посочва "Дневник". Денонсирането на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ) ще преустанови юрисдикцията на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) и ще прекрати членството ѝ в Съвета на Европа.
"Руските власти изучават възможно денонсиране на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ), ако линията на съда, в резултат на която се приемат решения, насочени срещу интересите на Русия, не се коригира", казват източниците. Те имат предвид "политизацията" при решения на жалби, заведени срещу руската държава в Страсбург.
Страните, подписали конвенцията, гарантират на гражданите си защита на основните права и свободи, както и право на живот, свободно слово, образование, забрана на мъченията и други. Гражданите, които смятат, че правата им са нарушени, могат да отнасят случаите си до ЕСПЧ и ако решението на съда е в тяхна полза, съответната държава трябва да се съобрази с него.
Възможно е тя да денонсира Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи
Фактор

Коментари (0)