16 Януари, 2026

Русия пред ООН: Турция може да бъде санкционирана заради търговия с ИД

Русия пред ООН: Турция може да бъде санкционирана заради търговия с ИД

"Най-големият обем от петролни продукти, които продават на черния пазар терористите от "Ислямска държава", се реализира чрез Турция", заяви постоянният представителна Русия в ООН Виталий Чуркин. 

Говорейки в рамките на заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на прекратяването на финансирането на терористите, руският дипломат каза, че най-големият обем петролни продукти се реализира през Турция. В повечето случаи за превозването на петрола се използват цистерни, които минават през гранични пунктове. С доставки за ИД се занимават редица турски компании.

Той съобщи, че в Турция купеният от ИД петрол се доставя в петролнопреработвателния завод на компанията Turkiye Petrol Rafinerileri A. S. (Tupras) в Батман. 

"Но основният поток от въглеводороди се натоварва в турските пристанища на брега на Средиземно море, предимно в пристанището Джейхан", твърди руският дипломат. 

По думите на Чуркин, нелегалният износ на ИД достига 1,5 милиона долара дневно. 

Получаваните средства се използват от терористите включително и за закупуване на оръжия, боеприпаси и снаряжение. Висшият военен съвет на ИД всеки месец отделя за тези цели над 30 милиона долара. 

Руският дипломат не изключи възможността Турция да попадне под въздействието на санкциите на ООН против търговията с петрол от терористите на ИД. 

"Съществува съответен санкционен механизъм, под него могат да попаднат и физически, и юридически турски лица. Може да попадне под действието на санкциите и самата страна, ако се установи, че тя не предприема достатъчно ефективни мерки за борба с финансирането на тероризма", каза Чуркин.

В четвъртък ООН прие резолюция, задължаваща всичките страни по света да се борят с източниците на финансиране на терористите, в частност, да замразяват активите, да забранят пътуването и транзита и да предотвратят преките и косвените доставки на въоръжение за лица и организации, включен в списъка за санкции на Съвета за сигурност. 

Сподели:

Коментари (0)

Нобеловият комитет след жеста на Мачадо към Тръмп: Нобелът за мир не може да бъде отстъпен

Нобеловият комитет след жеста на Мачадо към Тръмп: Нобелът за мир не може да бъде отстъпен

Нобеловата награда за мир не може да бъде отстъпена от своя лауреат, потвърди комитетът в Осло

Песков: Русия смята Гренландия за датска територия, Западът прилага двойни стандарати

Песков: Русия смята Гренландия за датска територия, Западът прилага двойни стандарати

Кремъл се готви да посрещне Уиткоф и Къшнър, но все още не е определена дата на визитата им.

Денис Шмигал: В Украйна не е останала нито една електроцентрала, която да не е атакувана от Русия

Денис Шмигал: В Украйна не е останала нито една електроцентрала, която да не е атакувана от Русия

Загубени са хиляди мегавати генериращи мощности. В резултат на повредите по енергийната система на територията на цялата страна са въведени ограничения в електроснабдяването за населението, промишлеността и бизнеса. През нощта температурата на въздуха е от –10 до –16 °C, а в северните региони - от –15 до –22 °C.