Борис Усик, руски историк и бивш директор на музея "Сталинградска битка" твърди пред "Комсомолская правда" че български летци в състава на германското "Луфтвафе" са свалили над 200 съветски самолета в периода на Сталинградката битка.
"Българските летци в състава на "Луфтвафе" са свалили над 200 съветски самолета. Данните са от германското списание "Източен фронт", където са се публикували документални сводки от фронта по време на Втората световна война", казва Усик.
Сталинградската битка продължава от 28 юли 1942 година до 2 февруари 1943 година.
Faktor припомня, че България не е изпращала войски на Източния фронт по време на ВСВ, така че най-вероятно става дума за летци - частни лица, които са се били на страната на Вермахта.
Изследователят Георги Боздуганов, автор на книгата "България - военният трофей на Сталин" е категоричен, че в родната историография няма данни български военни или цивилни лица да са участвали на страната на германската авиация. Според него най-вероятно става дума за хибридна руска пропаганда, която цели да покаже българите като враг на Русия. Боздуганов обаче не изключва възможността да става дума дума и за нацистка пропаганда, която през онзи период се е стремяла да представи българите като привърженици на Германия.
Още от Свят
Мълчанието на Путин - този път нещата няма "да се решат сами"
Русия страда от глад за бензин, руската военна логистика се руши, а окупираният Крим е пред катастрофа
Доналд Тръмп: Иран поиска среща в Доха на 30 юни
По-рано иранското външно министерство отрече, че ирански и американски технически екипи ще се срещнат през тази седмица, за да обсъдят изпълнението на споразумението за прекратяване на войната
Петима бяха убити при стрелба в Щаде, Северна Германия
Голям брой служители на спешна помощ са на мястото на инцидента. Полицията е посъветвала хората да избягват района чрез социалните си медийни канали.