5 Март, 2026

Руски опозиционери: Кремъл да назове виновните за "националния позор" в Сирия

Руски опозиционери: Кремъл да назове виновните за "националния позор" в Сирия

Игор Касатуров

Руски наемници от частната военна компания (ЧВК) "Вагнер", ранени при удар на американската авиация в Сирия, са върнати в родината и настанени за лечение в болници, контролирани от министерството на отбраната, съобщава агенция Блумбърг.

Според източници на агенцията, наемниците се лекуват във военни болници в Москва и Санкт Петербург.

Ксения Собчак, кандидат за президент на Русия, призова парламентът да разследва гибелта на руски граждани в сирийската провинция Дейр аз Зур на 7 февруари, да огласи цялата информация, да посочи имената на загиналите и да назове виновните за "този национален позор".

"Руската власт се държи така, сякаш това не е нейна работа и друг е пратил в Сирия наемници от ЧВК", заяви Собчак.

Григорий Явлински, опозиционен кандидат за президент, настоя президентът Владимир Путин да даде обяснения във връзка с инцидента.

Засега роднини и познати са потвърдили смъртта на 7 руски наемници, намирали се по това време в съответния регион, пише "Московский комсомолец".

Кремъл не дава никакви разяснения по повод ситуацията, тъй като не разполага с "конкретна подробна информация, която би дала възможност за някакви изводи", добавя изданието.

Онлайн изданието "Знак" съобщава, че във вторник на международното летище в Ростов на Дон е пристигнал самолет с тела на бойци от ЧВК "Вагнер", загинали на 7 февруари.

"Знак" се позовава на Наталия Касатурова, съпруга на 45-годишния Игор Касатуров от град Асбест, сочен за един от загиналите.

Сподели:

Коментари (0)

Мадрид изригна срещу САЩ - уличи говорителя на Белия дом в манипулации

Мадрид изригна срещу САЩ - уличи говорителя на Белия дом в манипулации

Испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес изтъква, че Испания категорично отрича всякакви намерения да сътрудничи военно на САЩ

Израелската армия: Военните удари срещу Иран разклатиха духовната власт в Техеран

Израелската армия: Военните удари срещу Иран разклатиха духовната власт в Техеран

Операциите на Израел ще продължат военната кампания, чиято цел е "задълбочаване на щетите"

Зеленски: Тристранните преговори за мира са замразени заради войната с Иран

Зеленски: Тристранните преговори за мира са замразени заради войната с Иран

„Продължаваме да общуваме със Съединените щати практически ежедневно. Засега, поради ситуацията с Иран, необходимите сигнали за тристранна среща все още не са дошли.“