4 Март, 2026

Руският посланик почина след кървав атентат в Анкара (обновена)

Руският посланик почина след кървав атентат в Анкара (обновена)

Руският посланик в Турция Андрей Карлов почина, след като бе тежко ранен при стрелба с пистолет, предаде РИА Новости. Още трима души са ранени при нападението.

Нападението над дипломата е извършено в столицата Анкара, по време на изложба в Центъра за съвременно изкуство. 

Според ТАСС въоръжен човек се е взривил в галерията, където се е откривала фотоизложба "Русия през очите на турците".

Инцидентът е станал по време на реч на руския посланик Андрей Карлов. 

Нападателят първо стрелял във въздуха. Посетителите се разбягали. И тогава мъжът стрелял по руския посланик в гръб. Андрей Карлов паднал.

"Отмъщение за Алепо!", крещял нападателят според телевизия "Скай нюз".

Русия подкрепя режима на Башар Асад и започна преди повече от година удари срещу обекти на "Ислямска държава" в Сирия. От Москва обаче твърдят, че не участват в офанзивата срещу главната бунтовническа крепост Алепо.

От руското посолство смятат, че стрелецът е радикален ислямист.

Нападението става само дни преди турският външен министър Мевлют Чавушоглу да отпътува за Москва за преговори за Сирия с руския му колега Сергей Лавров.

Сградата била обкръжена от спецчасти, готови за щурм. Чути били няколко изстрела, твърдят очевидци пред в. "Хюриет". По-късно бе съобщено, че нападателят е обезвреден.

Министерството на външните работи на Руската федерация ще направи изявление във връзка с нападението на руския посланик в Турция. Това заяви прессекретарят на ведомството Мария Захарова, предава TACC. „Молим да разчитате единствено на официалните данни, които ще дойдат от руското дипломатическото ведомство или от посолството ни в Турция", призова Захарова.

Роденият през 1954 г. московчанин Андрей Генадиевич Карлов е посланик в Турция от юли 2013г. През 1976 г. завършва Московския институт за международни отношения (МГИМО), а през 1992 г. - Дипломатическата академия.
Практически цялата му задгранична дейност минава в посолството в Южна Корея. Тя започва през 1979-1984 г., после още 11 години между 1986 и 1997 г., а в периода 2001-2006 г. е посланик в Сеул.

Преди близо 10 години той става зам.-директор, а после и генерален директор по консулските въпроси към министерството, след което е изпратен в Анкара.

Очаквайте подробности. 

Сподели:

Коментари (0)

Израел порази тайна подземна база в Иран - там разработвали ключов компонент за ядрено оръжие

Израел порази тайна подземна база в Иран - там разработвали ключов компонент за ядрено оръжие

Учените са работили на това място, след като Израел нанесе удари по ирански ядрени обекти през лятото

Reuters: Руски танкер гори в Средиземно море - може да е украинска атака

Reuters: Руски танкер гори в Средиземно море - може да е украинска атака

Газовият танкер „Арктик Метагаз“, плаващ под руски флаг, гори в Средиземно море, предаде Reuters с позоваване на свои източници.

Тръмп: Прекратяваме всякаква търговия с Испания

Тръмп: Прекратяваме всякаква търговия с Испания

Доналд Тръмп заплаши с пълно прекратяване на търговията със Испания, след като Мадрид отказа да позволи използването на американски военни бази за операции срещу Иран и не подкрепи искането за 5% разходи за отбрана в НАТО.