Излизането на Великобритания от ЕС може да бъде отложено за края на 2019 г. Причина за това са трудностите, с които се сблъсква британската администрация, но и заради предстоящите избори във Франция и Германия, пише в. "Сънди таймс".
Правителството на Тереза Мей каза, че има намерение да задейства член 50 от Лисабонския договор в началото на 2017 г. Това дава възможност за отваряне на двугодишен период на преговори, в края на който страната напуска Съюза - тоест, в началото на 2019. Но британските министри са предупредили вече висшите ръководители на финансовия сектор в лондонското Сити, че задействането на член 50 може да стане в края на 2017 г, което ще означава и ефективно излизане от ЕС в края на 2019 г., пише изданието. То се позовава на източник, говорил с двама британски министри.
Министрите мислят, че задействането на член 50 може да се отложи за есента на 2017 г. Те казали, че няма необходимата инфраструктура за хората, които ще трябва да бъдат наети за процеса на преговорите, че дори не знаят кои са правилните въпроси, които трябва да се зададат на преговорите, твърди източникът.
В резултат на референдума за Брекзит на 23 юни новият британски премиер Тереза Мей създаде поста Министър за Брекзит. Той беше поверен на Дейвид Дейвис, който досега е наел само половината от персонала, от който ще има нужда. Друго министерство, това на международната търговия, ръководено от Лиам Фокс, също трябва да наеме бързо опитни експерти, защото сега разполага само с шепа добри преговарящи.
Същевременно друг източник от британското правителство казва, че графикът за изборите във Франция и Германия също поражда известни трудности за плановете за Брекзит на Великобритания. В преговорите ще участват лидерите на страните членки. Президентските избори във Франция са насрочени за 23 април и 7 май догодина, а федералните избори в Германия ще бъдат догодина на през есента.
Още от Свят
Гърция уговаря купуването на бронирани машини „Страйкър“ от САЩ
Най-вероятно гръцката армия ще избере модела M1126 „Страйкър“, който Украйна използва много активно
WP: След срещата на НАТО скрили Тръмп в камион с храна, за да напусне Турция - имало риск от покушение
Проведена е строго секретна операция поради заплаха от покушение от страна на Иран
Съдът в Сирия постанови задочно смъртна присъда за диктатора Башар Асад
Магистратите обявиха, че той е виновен за военни престъпления и престъпления срещу човечеството