5 Март, 2026

Саакашвили обвини Яценюк, че работи в интерес на украинските олигарси

Саакашвили обвини Яценюк, че работи в интерес на украинските олигарси

Бившят президент на Грузия и настоящ ръководител на областната администрация на Одеса Михаил Саакашвили обвини някои от най-известните и богати украински бизнесмени в корупция, предаде РБК. 

В реч пред антикорупционен форум Саакашвили обяви, че страната може да загуби 5 млрд.долара заради корупционни схеми, съобщи Лига "Новости". Като най-тежки случаи губернаторът на Одеса посочи Ринат Ахметов и Игор Коломойски, депутатите от "Народен фронт" Николай Мартиненко и Андрей Иванчук, както и олигарха Дмитрий Фирташ. Саакашвили посочи, че техните престъпни действия биха били невъзможни без участието на премиера Арсений Яценюк.

По време на речта си бившият президент на Грузия заяви, че в престъпните схеми участва и "националната банка, правителството и партийните лидери", съобщи "Интерфакс". По думите му Ринат Ахметов си е осигурил 2 млрд.долара от схеми в железопътния транспорт. Игор Коломойски, който стои начело на финансовата група "Приват" пък е ощетил страната с 2-2.5 млрд. долара. Правителството пък планирало "да върне" на Дмитрий Фирташ 200 млн. долара.

"Като се имат предвид ситуацията в страната, 300-400 милиона долара могат да свалят правителството", заяви Саакашвили. Той обърна внимание и на други, не толкова мащабни схеми за източване на пари, като обществените поръчки за лекарства, ремонтите на пътища и митници. В заключение губернаторът на Одеса заяви, че ако правителството на Украйна не започне борба с корупцията, това ще доведе до нова революция.

Саакашвили нееднократно е обвинявал известни украински бизнесмени в корупция. В началото на септември той обяви, че правителството на Яценюк работи за интересите на местните олигарси.

Сподели:

Коментари (0)

Мадрид изригна срещу САЩ - уличи говорителя на Белия дом в манипулации

Мадрид изригна срещу САЩ - уличи говорителя на Белия дом в манипулации

Испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес изтъква, че Испания категорично отрича всякакви намерения да сътрудничи военно на САЩ

Израелската армия: Военните удари срещу Иран разклатиха духовната власт в Техеран

Израелската армия: Военните удари срещу Иран разклатиха духовната власт в Техеран

Операциите на Израел ще продължат военната кампания, чиято цел е "задълбочаване на щетите"

Зеленски: Тристранните преговори за мира са замразени заради войната с Иран

Зеленски: Тристранните преговори за мира са замразени заради войната с Иран

„Продължаваме да общуваме със Съединените щати практически ежедневно. Засега, поради ситуацията с Иран, необходимите сигнали за тристранна среща все още не са дошли.“