25 Февруари, 2026

Съдът в Краков отложи екстрадацията на Полански

Съдът в Краков отложи екстрадацията на Полански

Окръжният съд в Краков, който разглежда искането за екстрадиция в САЩ на френско-полския режисьор Роман Полански, отложи делото от 22 септември за 30 октомври, съобщи Ройтерс.

Предстоящото заседание щеше да бъде трето поред. По време на първото - на 25 февруари, 82-годишният Полански отговаря на въпроси на съдиите, прокурорите и адвокатите в продължение на няколко часа. На 9 април съдът поиска документи по делото от САЩ и Швейцария.

Делото за екстрадицията на Роман Полански беше повдигнато в полския съд по искане на САЩ на 20 януари тази година. От краковската прокуратура отбелязаха, че договорът за екстрадиция дава възможност за предаването на американската страна на полски гражданин.

Въпреки че давността на престъплението на Полански е изтекла според полските закони, американските власти могат да изискат неговата екстрадиция. Ако съдът откаже да изпрати Полански в САЩ, решението му ще бъде окончателно. В противен случай последна дума ще има министърът на правосъдието на републиката.

През 1977 г. в Калифорния режисьорът, който тогава е бил на 43 години, бе изправен пред съд по обвинение в изнасилване на 13-годишната Саманта Геймър. Полански се призна за виновен в незаконни сексуални отношения и прекара 42 дни в затвора. След като бе пуснат под гаранция, той избяга от САЩ преди произнасянето на присъдата.

Сподели:

Коментари (0)

Европейският посланик в Скопие: Няма вариант за членство в ЕС без право на глас

Европейският посланик в Скопие: Няма вариант за членство в ЕС без право на глас

Всяка промяна на действащите правила изисква единодушие от всички държави членки, каквото към момента няма

Според директора на „Сърбиягаз“, ролята на Русия в газовите доставки "е незаменима"

Според директора на „Сърбиягаз“, ролята на Русия в газовите доставки "е незаменима"

След руската инвазия в Украйна и санкциите на Европейския съюз срещу руския енергиен сектор, Белград започна да работи по диверсификация на източниците

WSJ: Бил Гейтс призна за извънбрачни отношения с рускини, извини се за връзката с Епстийн

WSJ: Бил Гейтс призна за извънбрачни отношения с рускини, извини се за връзката с Епстийн

Казал е пред част от служителите си, че е пътувал с частен самолет с Епстийн до определена дестинация, но не е било извършено престъпление.