9 Юли, 2026

Само 2% разлика между основните кандидати за президент на Северна Македония

Само 2% разлика между основните кандидати за президент на Северна Македония
Стево Пендаровски и Гордана Силяновска

Последен ден на предизборна кампания за президентски избори в Северна Македония. В събота е ден на размисъл, а в неделя предстои и същинската битка за президентския пост между трима професори – Стево Пендаровски- издигнат от ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силяновска- издигната от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ и Блерим Река- издигнат от опозиционните албански партии.

Предизборната кампания в северна Македония не само не успокои страстите, но и успешно ги нагорещи още повече. Защото паралелно с очакваната тема за промяната на името и Договорът от Преспа, в нея централно място заеха и вътрешните проблеми в държавата.

Поредицата социологически проучвания съвсем не дават успокоение за лесна победа за Пендаровски, който за втори път е кандидат на СДСМ, този път подкрепен и от коалиционната на управлението албанска партия на Али Ахмети. 

Гордана Силяновска е с по-малко от 2% разлика след Пендаровски в проучванията. Професорът по конституционно право успешно избягва директен отговор на деликатната тема за промяната на Договора от Преспа и намира слаби места на управлението.

Прелюбопитна е фигурата и на Блерим Река – албанецът, който влезе в кампанията подкрепен от опозиционните албански партии и който е убеден в победата си. На последния митинг в Тетово той директно се противопостави на търговията с гласове, корупцията или селективната истина. И заяви, че гласът на подкрепилите го ще бъде глас, който ще направи Северна Чакедония евроатлантическа и мултиетническа република.
 
Вероятността на първи тур да има избран президент е повече от малка. А балотажът ще бъде на 5 май.
Сподели:
Стоянов: България няма да налага вето на 21-ия пакет санкции срещу Русия, само искаме изваждане на определени лица от списъка

Стоянов: България няма да налага вето на 21-ия пакет санкции срещу Русия, само искаме изваждане на определени лица от списъка

Международно летище във Флорида се преименува на „Президент Доналд Джей Тръмп интернeшънъл“

Международно летище във Флорида се преименува на „Президент Доналд Джей Тръмп интернeшънъл“

Президентският самолет е бил първият, кацнал на летището след промяната на името

Най-малко 28 служители загинаха от пожар в китайска фабрика

Най-малко 28 служители загинаха от пожар в китайска фабрика

Президентът Си Дзинпин заяви, че пожарът е довел до „тежки човешки загуби“. Съществуват опасения, че все още има хора в сградата.

Коментари (0)