31 Юли, 2026

Самолет на "Аерофлот" обискиран снощи на летище "Хийтроу", Москва иска обяснения от Лондон

Самолет на "Аерофлот" обискиран снощи на летище "Хийтроу", Москва иска обяснения от Лондон

Руското посолство във Великобритания поиска с нота от британското външно министерство разяснение за случая

Обискът в самолета на "Аерофлот", извършен вчера от гранични полицаи и митничари на лондонското летище Хийтроу, не е бил свързан с разследването за Сергей Скрипал. Това са заявили източници в британското правителство, цитирани от вестник "Дейли телеграф" и ТАСС. 

Източниците отбелязали, че обискът е бил обичайна проверка на самолета, пристигащ от "високорискова страна", посочва dir.bg. 

По-рано от "Аерофлот" съобщиха, че британските власти са извършили щателен обиск на самолета, принуждавайки членовете на екипажа да го напуснат и изолирайки командира му в пилотската кабина. Според руската авиокомпания, подобни действия "абсолютно не съответстват на световната практика за провеждане на такива претърсвания". 

Самолетът А-321 , изпълняващ редовен полет Москва-Лондон- Москва, е излетял обратно за руската столица снощи с три часа закъснение. След завръщането командирът на авиолайнера Виталий Митрофанов каза по телевизия Россия-24, че шестима британските служители с куче се качили на борда и казали, че трябва да извършат претърсване на борда за предмети, забранени за пренасяне. Те извършили обиска без никакъв свидетел от екипажа, който е бил отстранен, и без да покажат никакъв протокол за резултата.

Руското посолство във Великобритания поиска с нота от британското външно министерство разяснение за случая.

"Станахме свидетели на още една груба провокация на британските власти. Сили на на граничната служба и митницата претърсиха самолета на "Аерофлот" извършващ полет 2582/2583 Москва - Лондон - Москва. Подобни неща се случват крайно рядко и по принцип са извънредни", заяви прессекретарят на посолството. 

Сподели:
След многократни визити в Москва Уиткоф и Къшнър на първо посещение в Украйна

След многократни визити в Москва Уиткоф и Къшнър на първо посещение в Украйна

Новината идва на фона на засилващите се контакти между Вашингтон и Киев и затопляне на отношенията между Тръмп и Зеленски

Тръмп внезапно обяви, че още не е решил за даването лиценза на ракети „Пейтриът“ за Украйна

Тръмп внезапно обяви, че още не е решил за даването лиценза на ракети „Пейтриът“ за Украйна

Журналистите от Файненшъл Таймс обръщат внимание, че този коментар на Тръмп е дошъл само два дни след срещата му с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом

Русия удари Харков, украински дронове парализираха петролния гигант "Роснефт" в Рязан

Русия удари Харков, украински дронове парализираха петролния гигант "Роснефт" в Рязан

Рафинерията ще остане напълно затворена за поне две седмици, тъй като технологичното рестартиране на основните и вторичните инсталации изисква значително време

Коментари (0)