5 Април, 2026

Самолетът на Лех Качински се е разпаднал във въздуха

Самолетът на Лех Качински се е разпаднал във въздуха

Полският правителствен самолет, който се разби край Смоленск през 2010 г., причинявайки смъртта на президента Лех Качински и редица високопоставени официални лица, "се е разпаднал във въздуха", заяви в четвъртък полският министър на отбраната, цитиран от Ройтерс.

На церемония по повод подновяването на официалното разследване министър Антони Мацеревич изложи теза, която противоречи на предишните заключения на следствието, че трагедията е следствие на пилотска грешка.

"Държавният следствен комитет има пълното досие за активността на самолета от началото на разпадането на машината на височина около 15-18 метра", обясни Мацеревич.

В началото на 2015 г. Полша повдигна обвинения срещу двама руски авиодиспечери заради самолетната катастрофа край Смоленск.

Катастрофата, в която загинаха осем души екипаж и 88 пътници, в това число президентът Качински и други висши представители на администрацията, продължава да е източник на силни антируски настроения в полското общество.

Качински беше на път към възпоменание в Катин, където по време на Втората световна война съветските служби екзекутират хиляди пленени полски офицери и ги заравят в масови гробове.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито