26 Декември, 2025

Папата призна: Църковните власти се провалиха, предизвикаха страдание и срам за католиците

Папата призна: Църковните власти се провалиха, предизвикаха страдание и срам за католиците

Снимка: ANSA

Самолетът на Светия отец „Пастир Едно” кацна на летището в ирландската столица заисторическото му посещение

"Не мога дане призная големия скандал, причинен от злоупотребата с деца от членове на Църквата, натоварени да ги защитават и образоват. Провалът на църковните власти - епископи, религиозни водачи, свещеници и други - да се справи адекватно с тези отвратителни престъпления, правилно възбуди възмущение и сттана причина за страдание и срам за католическата общност." Споделям тези чувства ", това заяви папа Франциск в Дъблин, , застанал редом до ирландския премиер Лео Варадкар, предаде ANSA.

Светиятотец пристигна днес на историческа двудневна визита в Ирландия – страна, в която католическата църква се опитва да си възвърне доверието на хората на фона на множеството секс скандали, съобщава АФП.

Самолетът на Светия отец „Пастир Едно” кацна на летището в ирландската столица, където папата бе посрещнат с букет от бели и жълти рози, обвити в ирландския флаг. Стотици хиляди вярващи и над 1000 журналисти се очаква да проследят обиколката на Фрнциск с неговия папамобил по улиците на Дъблин, преди Светият отец да посети приют за бездомни и да изнесе реч на стадиона „Кроук парк”. Кулминацията на папската визита ще е в неделя, когато Франциск ще изнесе меса на открито във „Финикс парк” пред 500 000 вярващи – близо една десета от населението на страната.

Това е първата папска визита в Ирландия от близо 40 години – през 1979 година покойният папа Йоан Павел Втори изнесе меса пред 1,5 милиона души в Дъблин.

Сподели:

Коментари (0)

Киев: Франция, Германия, Турция и Великобритания са  готови да изпратят военни контингенти в Украйна

Киев: Франция, Германия, Турция и Великобритания са готови да изпратят военни контингенти в Украйна

Това заяви в интервю съветникът на Офиса на президента на Украйна Михаило Подоляк

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

САЩ уж са изразили заинтересованост към оцентралата като обект за добив на криптовалута

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан