6 Декември, 2025

Съратник на президента Янукович застрелян тази нощ край Киев

Съратник на президента Янукович застрелян тази нощ край Киев

Олег Калашников, бивш украински депутат от Партията на регионите на бившия президент Виктор Янукович, бе убит в дома си късно в сряда. Това е станало в района Виноградар северозападно от столицата Киев, пише Дневник.

Говорителката на вътрешното министерство Юлия Мусташ разказа, че убийството е извършено на осмия етаж на сградата, след като Калашников е излязъл от асансьора.

Полицията е била извикана веднага от съпругата на политика, но убиецът е успял да избяга.

Роднини на Калашников споделят, че напоследък той бил заплашван с физическа разправа, особено заради призивите му Украйна масово да отбележи 70-годишния юбилей от Деня на победата.

Миналата седмица парламентът прие закон, с който между другото Великата Отечествена война вече ще бъде наричана в страната Втора световна война. Президентът Петро Порошенко нареди с указ през март да има нов празник - Ден на паметта и смирението, който ще се отбелязва на 8 май в памет на милионите загинали военни и цивилни. На 9 май страната ще почете ветераните от войната и Деня на победата над нацизма.

Според източници от украинското МВР една от версиите е, че Калашников е убит заради това, че е финансирал т.нар. Антимайдан, противопоставял се на участниците в Евромадана през зимата на 2013-2014г.

Убитият политик е роден в западния град Ровно, завършил е в Киев висши военно училище, в началото на века е ръководил "Общовоинския съюз на Украйна", а след това влиза в парламента, където активно подкрепя Партията на регионите и президента Янукович.

През последните месеци двама негови колеги загинаха при предполагаеми самоубийства с все още неизяснени обстоятелства. Това са бившият депутат Махаил Чечетов и бившият ръководител на Запорожка област Александър Пеклушенко.

Сподели:

Коментари (0)

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."