7 Февруари, 2026

Сърбия категорична: Не иска членство в НАТО

Сърбия категорична: Не иска членство в НАТО

Сърбия няма намерение да се присъединява към НАТО въпреки подписването на плана за действие за индивидуално партньорство със Северноатлантическия алианс по-рано през годината. Това стана ясно от изявление на външния министър на Сърбия Ивица Дачич, цитиран от руски медии.

„Ние няма да се присъединим към НАТО, но понеже сме заобиколени от страни членки на Алианса, ние искаме партньорски отношения с тях. И е важно, че тези отношения трябва да бъдат искрени", посочил Дачич.

Сръбският външен министър добавил, че НАТО е „важен фактор на стабилност" на Балканите, но сръбските граждани са против присъединяването към Алианса заради тежките натовски бомбардировки във вече несъществуваща Югославия през 1999 г.

Сърбия и други бивши югославски републики са част от програмата на НАТО „Партньорство за мир", чиято цел е създаване на доверие между НАТО и европейски страни, които не членуват в Алианса, както и със страни от бившия Съветски съюз.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Русия  разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Рубио: Русия разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Държавният секретар на САЩ добави, че Москва подкрепя непрозрачното и бързо нарастване на ядрения арсенал на Китай

Демократи и републиканци:  Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Демократи и републиканци: Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Докато демократите се нахвърляха върху публикацията, изглежда, че именно възмущението на някои членове на собствената републиканска партия на Тръмп предизвика промяната в позицията на Белия дом

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Подчертани са значителните перспективи за промишлено сътрудничество между украинското и канадското правителство и компании