29 Януари, 2026

САЩ: Фетхуллах Гюлен може и да е замесен в опита за преврат

САЩ: Фетхуллах Гюлен може и да е замесен в опита за преврат

Турция има основания да твърди, че живеещият в Пенсилвания мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен е замесен в провалилия се опит за преврат, заяви високопоставен служител на Държавния департамент на САЩ, пожелал анонимност.

По думите на източника обаче Анкара не е предоставила достатъчно доказателства за екстрадирането на проповедника.

Изявлението беше направено няколко дни след като турският министър на правосъдието Бекир Боздаг се срещна с главния прокурор на САЩ Лорета Линч, за да настоява за екстрадирането и предупреди, че ако САЩ не го предадат на турските власти, двустранните връзки сериозно ще пострадат.

Турция обвинява Гюлен, че е организирал преврата и иска САЩ да го екстрадират. Гюлен отрича да е замесен и осъжда опита за преврат.

Сподели:

Коментари (0)

Имиграционните власти задържаха 5-годишен в Минесота, като примамка да хванат бащата - детето е в депресия

Имиграционните власти задържаха 5-годишен в Минесота, като примамка да хванат бащата - детето е в депресия

Семейството на момчето е било „законно допуснато да влезе в Съединените щати, защото е подало молба за убежище“ по установения ред.

Нови руски атаки срещу Украйна - има жертви, хиляди хора са без ток в Киев

Нови руски атаки срещу Украйна - има жертви, хиляди хора са без ток в Киев

"Що се отнася до положението с електричеството – дефицитът в мощностите се запазва. По данни към тази вечер 610 000 потребители в Киев са без ток."

Русия загуби два самолета  за денонощие,  435 от началото на войната

Русия загуби два самолета за денонощие, 435 от началото на войната

Днес Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна съобщи, че общите бойни загуби на противника за периода от 24.02.22 до 29.01.26 възлизат ориентировъчно на около 1 237 400 души (+830 за последното денонощие)