САЩ и Европа ще изстрелят два космически апарата, единият от които ще удари астероид, за да промени курса му, съобщи в. “Индипендънт”. Мисията е част от съвместен американо-европейски проект за репетиция за действие при появата на застрашаващ бъдещето на човечеството астероид.
Мишената с форма на яйце, наречена “Дидимун”, е широка едва 160 метра и не е опасност за Земята. Бъдещият тест обаче би показал също дали и по-големи астероиди биха могли да се отклонят по същия начин.
Двата космически кораба ще бъдат изстреляни през октомври 2020 г. Те трябва да стигнат до астероида през май 2022 г. Апаратът на НАСА ще изстреля сонда към астероида, за да го отклони от курса. Вторият кораб, който ще е на Европейската космическа агенция, ще проследи ефекта от действията на първия апарат. Той ще измери масата и плътността му и ще спусне на него малък апарат, който да изследва вътрешността му.
“Дидимун” се е доближавал най-много до Земята през 2003 г. – на 7,18 милиона километра.
Още от Свят
Тревога в Румъния: Дронове лятат опасно близко до украинската граница
Министерството на националната отбрана на Румъния са информирали съюзническите структури в реално време за ситуациите, породени от атаките и поддържа постоянен контакт с тях
Полицията в Париж настоя за отмяна на Прайд шествието заради жегите
Прайд шествието в Париж засега е насрочено да започне в събота, на 27 юни, следобед
"Guardian": Западът очаква нова руска провокация срещу източния фланг на НАТО
Експертът по Русия към британския аналитичен център „Чатъм хаус“ Киър Джайлс коментира, че Москва неизбежно ще търси начини да прекъсне настоящата тенденция в конфликта чрез разширяване на конфликта извън територията на Украйна или посредством предприемането на действия в други региони