18 Април, 2026

САЩ: Първият приоритет е да победим "Ислямска държава"

САЩ: Първият приоритет е да победим "Ислямска държава"

Рекс Тилърсън

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън заяви, че първият приоритет на правителството на страната е да победи „Ислямска държава“ в Сирия, предаде The Hill.

„Важно е да знаем приоритетите си и ние смятаме, че първият е победата над „Ислямска държава“, заяви Тилърсън.

„Побеждавайки „Ислямска държава“ и премахвайки халифата ѝ, ние елиминираме, или поне минимизираме, особена заплаха не само за САЩ, но и за стабилността на целия регион“, добави той.

„Веднага, след като „Ислямска държава“ е отслабена или елиминирана, смятам, че ще можем да обърнем внимание директно към стабилизирането на ситуацията в Сирия“, добави той, цитиран от "Фокус".

Тилърсън добави, че мирното решение на гражданската война в Сирия ще изисква сътрудничеството на сирийския президент Башар Асад, както и това на Русия.

„Ясно е, че това изисква участието на сирийския режим и съюзниците му. Надяваме се, че Русия ще предпочете да играе конструктивна роля, подкрепяйки примирието и чрез нейните преговори в Астана, както и чрез тези в Женева“, посочи държавният секретар.

„Ако успеем да постигнем примирия в зоните на стабилизация в Сирия, тогава смятам, надявам се, че ще имаме условията за началото на полезен политически процес“, заключи той. 

Сподели:

Коментари (0)

"Дойче веле": Иран пак блокира Ормузкия проток

"Дойче веле": Иран пак блокира Ормузкия проток

Причината, посочена от иранския председател на парламента Мохамед Багир Галибаф, е морската блокада, наложена от САЩ за всички кораби, тръгнали към или от Иран

Разузнаване на САЩ: Иранската армия още разполага с хиляди ракети и бойни дронове

Разузнаване на САЩ: Иранската армия още разполага с хиляди ракети и бойни дронове

Иран „почти сигурно“ разшири военновременните си цели от основно оцеляване на режима до възпиране на по-нататъшни удари и издействане на отстъпки от САЩ, главно чрез контрол над Ормузкия проток, каза началникът на американското военно разузнаване ген.-лейтенант Джеймс Адамс

ЕС подготвя учение за взаимопомощ, по подобие на член 5 на НАТО

ЕС подготвя учение за взаимопомощ, по подобие на член 5 на НАТО

Темата ще бъде обсъдена на неформална среща на върха на лидерите в Кипър. Страната е особено заинтересован от засилена клауза за взаимопомощ на ЕС, след като ирански дрон удари британска военна база на острова в началото на май.