3 Януари, 2026

САЩ поискаха от Русия да ремонтира... тоалетна!

САЩ поискаха от Русия да ремонтира... тоалетна!

НАСА е поръчала от руската Ракетно-космическа корпорация „Енергия“ техническо обслужване и замяна на редица елементи в тоалетната на американската част на Международната космическа станция (МКС), се казва в годишния отчет на корпорация. Руската агенция припомня, че през 2007 година НАСА е поръчала космическа тоалетна в Русия на стойност 19 милиона долара, предаде „Фокус“.

Преди това е имало няколко неуспешни опита на американски инженери да създадат свой санитарен възел. Тяхната разработка постоянно е излизала от строя, след което е било взето решение да се поръча адаптирана към американския сегмент на станцията руска техника. „В течение на годината продължи изпълнението на контракта с НАСА, предвиждащ изготвянето и доставката на елементи за АСУиК (тоалетно устройство и кабина) за американския сегмент на МКС и съответстващите услуги за интеграцията им в МКС“, се казва в документа. Отбелязва се, че след серия преговори, проведени през 2017 година, руската корпорация е получила нови поръчки в рамките на същия контракт.

Сподели:

Коментари (0)

Днес ще ни удари силна магнитна буря

Днес ще ни удари силна магнитна буря

Магнитните бури от клас G3 се считат за силни и възникват вследствие на интензивни потоци от заредени частици, изхвърлени от Слънцето към Земята.

The Telegraph: Сега Тръмп държи Путин здраво за гърлото

The Telegraph: Сега Тръмп държи Путин здраво за гърлото

Опасенията от ядрена ескалация остават, но обичайните ядрени заплахи на Кремъл почти изчезнаха през последните седмици и това не е случайно

74% от украинците: Против сме мирен план, предвиждащ изтегляне на ВСУ от Донбас

74% от украинците: Против сме мирен план, предвиждащ изтегляне на ВСУ от Донбас

Друго скорошно проучване, проведено в САЩ, показва, че почти половината американци не одобряват начина, по който Тръмп се справя с войната в Украйна