САЩ и петте скандинавски страни призоваха Русия да извършва военните си маневри съобразно международно поетите си задължения, в съвместно изявление на среща на върха в Белия дом, съобщи Ройтерс. В изявлението премиерите на Дания и Норвегия също така посочват, че са готови да се присъединят към САЩ с принос към "засилено съюзническо присъствие на предни линии" със сили на НАТО преди срещата на върха на алианса през лятото във Варшава.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че той и лидерите на петте скандинавски страни са съгласни, че трябва да се запазят санкциите срещу Русия докато не бъдат изпълнени Минските споразумения за Украйна. В същото време те признават и необходимостта за запазване на целесъобразен диалог с Москва. На срещата на върха с лидерите на дания, Швеция, Исландия, Норвегия и Финландия Обама заяви, че страните са единни в безпокойството си от руското "агресивно военно присъствие" в Северна Европа и балтийския регион.
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски