18 Юни, 2026

САЩ призоваха света да блокира полетите на руски самолети до Венецуела

САЩ призоваха света да блокира полетите на руски самолети до Венецуела

Целта е да "бъде спряна помощтта на Кремъл за диктатора Мадуро".

"Американското правителство приветства решението на Малта да забрани на руски самолети да преминават през въздушното и пространство, за да снабдяват жестокия режим във Венецуела", коментира Морган Ортагус от Държавния департамент на САЩ.

Той призова от името на американското правителство всички страни да последват примера на Малта, за да "бъде спряна помощтта на Кремъл за диктатора Мадуро".

Припомняме, че на 28 март руското посолство в малта е поискало от местните власти разрешение голям боен кораб за борба с подводници от руския флот да акостира в пристанището и да остане там от 23 до 26 април".

Това съобщи BuzzFeed News като се позовава на високопоставен представител на правителството.

Според посолството, целта била "снабдяване и отдих на екипажа".

"Североморск" е с водоизместимост 7570 тона, дълъг е 163 метра, екипажът се състои от 430 души.

Малта поискала от Русия допълнителна информация за маршрута на кораба, но междувременно получила информация от американските служби, че той плава към Венецуела. 

Източникът на медията, съобщил, че според руското посолство мисията на кораба има "хуманитарен характер" и "изтегляне на ресурси от Сирия - зона на военни действия - във Венецуела".

"Високопоставен източник от разузнаването съобщи, че миналата седмица руски дипломати са се опитали да купят със сълзотворен газ и снаряжение за разгонване на масови безредици. Макар, че не може да го докаже безусловно, но малтийското правителство смята, че това е свързано с намерението на руската страна "Северноморск" да пристане в Малта", пише BuzzFeed News.

Междувременно Малта отказа и достъп до въздушното си пространство на руски военно-транспортни самолети летящи от Сирия към Венецуела, а Русия нарече това "недружелюбен акт".

Властите смятат, че дипломатическата мисия на Русия в Малта е "непропорционално голяма" предвид размера на страната, коментира Buzzfeed News.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Рюте: Намаляването на участието на САЩ в силите на НАТО при кризи влиза в сила незабавно

Рюте: Намаляването на участието на САЩ в силите на НАТО при кризи влиза в сила незабавно

Много държави от НАТО полагат усилия за изпълнение на целите за военни разходи, други трябва да положат повече усилия и САЩ ще разговарят с тях, подчерта американският военен министър Пийт Хегсет

Неловък момент на Г-7: Кадри с Тръмп и Зеленски взривиха социалните мрежи (Видео)

Неловък момент на Г-7: Кадри с Тръмп и Зеленски взривиха социалните мрежи (Видео)

Видео от срещата на върха във Франция, уловила конфузната ситуация, предизвика разнопосочни коментари в интернет

Спад в цените на петрола последва споразумението за отваряне на Ормуз

Спад в цените на петрола последва споразумението за отваряне на Ормуз

Около 09:25 ч. българско време американският лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиня с 3,4%, като новата му цена е 74,18 долара за барел

Коментари (0)